Kapsuły dla bezdomnych – innowacyjny projekt niemieckiego miasta, przedsiębiorców i Caritasu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. Facebook

W niemieckim mieście Ulm stanęły kapsuły dla bezdomnych. To niewielkie, ocieplane miejsca do przenocowania. Inicjatywa jest efektem współpracy lokalnych przedsiębiorców, władz miasta i Caritasu.

Kapsuły dla bezdomnych po raz pierwszy pojawiły się w Ulm w 2019 roku. Teraz stanęły po raz kolejny. Zrobiono je z drewna i stali. Są odporne na deszcz i wiatr. W środku mogą zmieścić się dwie osoby. Kapsuły można zamknąć od środka, wbudowano też w nie czujniki dymu, CO2 czy temperatury. Jest też światło i przycisk alarmowy. Kapsuły zaopatrzone są w specjalne czujniki, które wysyłają wiadomość do lokalnego oddziału Caritas Ulm-Alb-Donau z informacją, że są w użyciu. Dzięki temu pracownik następnego ranka może udać się na miejsce i odwiedzić osoby, które spędziły tam noc.

– Standardowa procedura jest następująca: Jeśli ktoś kładzie się wieczorem lub w nocy w „Ulmer Nest”, zauważamy to na podstawie komunikatu z czujników. Oczywiście wszyscy są anonimowi. Nie ma żadnej wbudowanej kamery, ale mamy czujnik ruchu, dzięki czemu możemy stwierdzić, kiedy klapa się otwiera i zamyka. Na tej podstawie możemy wydedukować, czy gniazdo jest zajęte. W takim przypadku Caritas w Ulm, miasto oraz my otrzymujemy powiadomienie, że gniazdo jest zajęte – wyjaśnia Falko Pross, twórca innowacyjnego rozwiązania.

Zobacz także: Unijna dyrektywa zapewni wyższe ceny produktów z witryn spoza UE

Sam twórca określa te obiekty jako „awaryjne schronienie w postaci kapsuły do ​​spania, która ma chronić przed bardzo niskimi temperaturami, wiatrem i wilgocią”. Pojawiły się one w dwóch miejscach Ulm. W tym roku zostały ulepszone, względem tego, jak wyglądały w poprzednim sezonie zimowym.

Z kapsuł można skorzystać od godziny 18:00 do rana. W dzień są wyłączone. Twórcy chcieliby spopularyzować swój pomysł i wprowadzić do kolejnych miast.

dziennik.pl, aleteia.org

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY