REKLAMA

Izrael: Palestyński więzień zmarł po otrzymaniu szczepionki na COVID-19. Przyczyna zgonu „nieznana”

REKLAMA

Palestyński więzień, który przebywał w izraelskim więzieniu miał umrzeć po otrzymaniu szczepionki na koronawirusa – informuje Daily Sabah. Niedawno Izrael rozpoczął akcję masowego szczepienia osadzonych. Informacje podała Palestyńska Komisja ds. Więźniów i Ex-Więźniów.

Palestyńczyk miał zakończyć życie wkrótce, po otrzymaniu zastrzyku. Izraelska Służba Więzienna ogłosiła późną środę śmierć 45-letniego Mahera Deeb Saasy z Qalqilah na północnym Zachodnim Brzegu, który „cierpiał na kilka przewlekłych chorób”. Według oficjalnego oświadczenia przyczyna śmierci nie jest znana. Izraelskie władze poinformowały jego rodzinę, że sekcja zwłok zostanie przeprowadzona w czwartek.

Palestyńczyk przebywał w izraelskim więzieniu przez kilkanaście lat. Powszechnie znanym jest fakt, iż Izrael nie traktuje palestyńskich więźniów z pełnym szacunkiem i poszanowaniem praw człowieka. Sprawę te wielokrotnie podnosili mieszkańcy okupowanych ziem. Państwo było niezwykle często oskarżany o okrucieństwo zarówno względem osadzonych, jak i zwykłych cywili. M.in. z tego powodu jego rodzina stwierdziła, że ​​Saasa, ojciec sześciorga dzieci, został narażony na zaniedbania medyczne podczas swojego ponad 15-letniego aresztowania.

Przeczytaj również: 235 niepożądanych odczynów poszczepiennych w Polsce [LISTA]

„Przygotowaliśmy szczegółowy raport na temat stanu zdrowia więźniów w izraelskich więzieniach i wyślemy go za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby organizacje praw człowieka podjęły wysiłek na rzecz ochrony więźniów palestyńskich ” – powiedział Qadri Abu-Baker, szef Komisji ds. Więźniów. Izrael nie uznaje jednak swojej odpowiedzialności. Co ciekawe, ilość przeprowadzanych szczepień sprawia, iż wiele państw stawia sobie Izrael za wzór odpowiedzialnej walki z epidemią.

Jak informuje Daily Sabah, Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) powiedział, że delegaci nadal odwiedzają więzienia i ułatwiają przekazywanie wiadomości między zatrzymanymi a rodzinami, ponieważ wizyty zostały wstrzymane na początku pandemii koronawirusa w marcu. Ludzie z Czerwonego Krzyża „odwiedzili ponad 95% więzień i aresztów” – powiedział rzecznik MKCK w Palestynie, Yahya Maswadeh w wywiadzie dla agencji Anadolu (AA).

„Jesteśmy w intensywnym kontakcie z izraelskimi służbami więziennymi w sprawie planu szczepień więźniów palestyńskich i dajemy nasze zalecenia dotyczące nadawania priorytetu grupom wrażliwym przebywającym w więzieniach” – dodał Maswadeh. „Izrael zdecydował się rozpocząć szczepienie więźniów w różnych więzieniach, ale ryzyko pozostaje, a liczba zakażonych więźniów ostatnio rośnie” – powiedział Abu-Baker AA.

Daily Sabah

REKLAMA

Komentarze