REKLAMA

„Haniebny atak na meczet” w Danii. Muzułmanie wściekli: „Eskalacja islamofobii w Europie!”

REKLAMA

Islamski meczet miał paść ofiarą „islamofobicznego ataku”, podczas którego ktoś pomalował jego mury „obraźliwymi hasłami”. Sprawę natychmiast skomentował świat muzułmański.

Jak informuje Agencja Anadolu, „Turecki meczet w pobliżu granicy duńsko-niemieckiej padł ofiarą islamofobicznego ataku, kiedy ktoś napisał na jego murach obraźliwe artykuły, poinformował w sobotę urzędnik placówki”. O zdarzeniu miał poinformować Hursit Tokay, prezes stowarzyszenia zrzeszającego społeczność muzułmańską. Tokay oznajmił, iż opuścił meczet Aabenraa w piątek, około godziny 18:00.

„Kiedy przybył około godziny 11 w sobotę, zauważył na ścianie obraźliwe napisy o świętej księdze islamu” – informuje AA. „Meczet, który działa pod parasolem Duńskiej Tureckiej Fundacji Islamskiej, został częściowo zamknięty z powodu pandemii koronawirusa. Powiedział, że przedstawiciele meczetu zgłosili incydent policji, a władze wszczęły dochodzenie i zbadają kamery monitorujące w okolicy” – czytamy. Tokaj potępił atak i powiedział, że pisma zostały usunięte i nie wykryto żadnych innych uszkodzeń meczetu.

Mimo, iż „islamofobiczny atak” ograniczył się do pomalowania sprayem murów świątyni, sprawa błyskawicznie obiegła społeczeństwo muzułmańskie. Najwyższy autorytet religijny Turcji, a zatem Prezydencja ds. Religii (Diyanet) natychmiast potępiła akt. Pomazanie ściany meczetu w południowej Danii natychmiast okrzyknięto „haniebnym, antyislamskim atakiem”.

Przeczytaj również: Niemcy: Panika na lotnisku. „Wszystkich was zabiję, Allahu Akbar!”

„Zdecydowanie potępiam haniebny atak na meczet Aabenraa. Oczekujemy, że działalność antyislamskich grup rasistowskich, które stopniowo narastają w krajach zachodnich, zakończy się, a sprawcy zostaną jak najszybciej postawieni przed wymiarem sprawiedliwości ”- powiedział szef Diyanet Ali Erbaş.

Jak zaznacza Daily Sabah, „społeczność turecka w Europie jest zaniepokojona rosnącym trendem islamofobii i turkofobii w krajach zachodnich, wzywając państwa do eskalacji środków przeciwko przestępstwom z nienawiści”.

Kemal Ergün, szef Islamic Community National Vision (IGMG) z siedzibą w Kolonii, powiedział, że tylko w 2020 roku doszło do 122 ataków na meczety w Niemczech. Zauważył, że rok był szczególnie naznaczony rosnącą liczbą listów z groźbami i obelgami wysyłanymi do muzułmanów. Ergün zauważył, że między 2014 a 2020 rokiem w Niemczech miało miejsce ponad 700 ataków na meczety, „podkreślając potrzebę natychmiastowego złapania napastników”.

Daily Sabah

REKLAMA

Komentarze