Gates podpowiada Bidenowi, jak “uniknąć katastrofy”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. Gates Notes

Miliarder i filantrop Bill Gates poradził nowemu prezydentowi, Joe Bidenowi, jaką drogę Stany Zjednoczone powinny obrać w najbliższej przyszłości, aby “uniknąć katastrofy”. Podpowiedzi założyciela Microsoftu dotyczyły przede wszystkim zmian klimatycznych, które mają być największym problemem przyszłości.

Jak twierdzi Gates, zmiany klimatu są jednym z największych wyzwań, z jakimi będą musieli zmierzyć się rządzący. Uznał, iż zmiana w Białym Domu ustanowiła najlepsza okazję, by podzielić się ze światem swoimi przemyśleniami.

We wpisie “4 sposoby, w jakie Stany Zjednoczone mogą wzmocnić pozycję lidera w zakresie zmian klimatycznych” miliarder przedstawił swoje propozycje na to, aby USA przygotowały się do dumnej roli lidera w walce m.in. z globalnym ociepleniem. Jego zdaniem bowiem, w tym roku USA mogą “wzmocnić swoje przywództwo w zakresie zmian klimatycznych i wprowadzić świat na ścieżkę zerowej emisji do 2050 roku”. Albowiem, bez “zerowej emisji”, świat, zdaniem filantropa, czeka niechybna katastrofa.

“Podczas zeszłorocznej kampanii prezydent Joe Biden przekonywał, że „Stany Zjednoczone muszą poprowadzić świat do stawienia czoła egzystencjalnemu zagrożeniu, przed którym stoimy – zmianą klimatu”. Zgadzam się. Chociaż COVID-19 będzie słusznie nadal dominował w programie, Prezydent i Kongres mają również okazję przewodzić światu w unikaniu katastrofy klimatycznej” – pisze Gates, podkreślając znaczenie zmian klimatu i konieczności przeciwdziałania im. Następnie, bogacz wymienia kolejne podpunktu: “Zwiększyć podaż innowacji”.

“Potrzebujemy przełomów w sposobie wytwarzania i przechowywania czystej energii elektrycznej , uprawiania żywności , produkcji , przemieszczania się oraz ogrzewania i chłodzenia naszych budynków, abyśmy mogli robić to wszystko bez dodawania większej ilości gazów cieplarnianych do atmosfery. Mamy kilka potrzebnych nam narzędzi, takich jak energia słoneczna i wiatrowa, ale daleko od nich wszystkich. I nie opracujemy nowych narzędzi bez dramatycznego zastrzyku inwestycji i skupienia się na tym ze strony rządu federalnego” – opisuje miliarder na swoim blogu. Kolejnym podpunktem jest hasło, aby “Zwiększyć zapotrzebowanie na innowacje”.

“W firmie Microsoft nauczyłem się na własnej skórze, że samo wykonanie świetnego produktu nie gwarantuje, że pokonasz konkurencję. Czasami po prostu nie ma wystarczającego popytu na to, co sprzedajesz” – zauważa Gates. Z tego powodu, popyt na innowacyjne technologie należy… wykreować. “Lekcja dla zmian klimatycznych jest taka, że ​​nie możemy uniknąć katastrofy klimatycznej jedynie dzięki innowacjom technologicznym. Potrzebujemy również innowacji politycznych, aby mieć pewność, że przełomowe odkrycia naukowców przedostaną się z laboratorium na rynek oraz że są one wystarczająco przystępne cenowo zarówno dla krajów rozwijających się, jak i bogatych” – przekonuje.

“Oznacza to robienie rzeczy takich jak ustalanie standardów dotyczących ilości energii elektrycznej lub paliwa, które musi pochodzić z opcji zeroemisyjnych. Rządy mogą również wykorzystać swoją siłę nabywczą do tworzenia popytu na czystsze opcje – na przykład kupując tylko autobusy elektryczne, tak jak uczyniło to miasto Shenzhen w Chinach” – wylicza Gates, by następnie zauważyć, iż wpływ na środowisko nie odbija się na cenie produktów. “Problem polega na tym, że obecnie ceny produktów, które powodują emisje, nie odzwierciedlają szkód środowiskowych, jakie powodują. Powinny. Podatki węglowe i programy typu „limit i handel” to dwa sposoby rozwiązania tego problemu” – twierdzi.

W kolejnym podpunkcie zachęca, aby “pracować globalnie”. “Zmiana klimatu to definicja problemu globalnego. Temperatury nie przestaną rosnąć w Teksasie, dopóki emisje nie przestaną rosnąć w Indiach (a temperatury w Indiach nie przestaną rosnąć, dopóki emisje nie przestaną rosnąć w Teksasie)” – twierdzi samozwańczy zbawca ludzkości. Z tego powodu, “rządy muszą współpracować”. Na koniec Gates radzi, aby, mimo wszystko, “przygotować się na ocieplający się świat”.

“Już widzimy wpływ zmiany klimatu. Dlatego nawet opracowując i wdrażając sposoby zapobiegania przyszłemu ociepleniu, musimy również dostosować się do skutków wyższych temperatur na całym świecie. Kraje będą musiały zainwestować w infrastrukturę odporną na zmiany klimatu, aby poradzić sobie z trudniejszymi warunkami pogodowymi i podnoszącym się poziomem mórz” – wylicza twórca Microsoftu.

Gates Notes

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY