REKLAMA

Awans dla poznańskiego biskupa. Damian Bryl przejmuje diecezję kaliską

REKLAMA

Papież Franciszek postanowił uzupełnić od jakiegoś puste miejsce w diecezji kaliskiej, które powstało na skutek przejścia na emeryturę bp Edwarda Janiaka. Dotychczasowy biskup pomocniczy w archidiecezji poznańskiej Damian Bryl uzyskał awans na głównego biskupa w Kaliszu.

W zeszłym roku na emeryturę odszedł kaliski biskup Edward Janiak. Ojciec Święty przyjął wówczas od niego rezygnację z piastowanego urzędu, dziękując również za dotychczasową posługę. Przez jakiś czas wakat na stanowisku kierowniczym diecezji kaliskiej pełnił za poleceniem Papieża Franciszka, metropolita łódzki Grzegorz Ryś.

Zobacz także: Oburzenie po słowach lewicowej posłanki. „Relatywizowanie zbrodni”

Dzisiaj Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła ostateczny werdykt co do uzupełnienia powstałego w Kaliszu wakatu. Poznański biskup pomocniczy Damian Bryl uzyskał od Franciszka awans na metropolitę kaliskiego, który otrzymał godność biskupią już na początku pontyfikatu Ojca Świętego.

Awans w hierarchii młodego biskupa

Ksiądz biskup Damian Bryl urodził się 10. lutego 1969 roku w Jarocinie. Święcenia kapłańskie otrzymał natomiast w 1994 roku po ukończeniu Seminarium Duchownego w Poznaniu. Przez dwa lata był wikariuszem w parafii Najświętszego Serca Jezusa w Środzie Wielkopolskiej.

W 1996 r. podjął studia specjalistyczne na Universidad de Navarra w hiszpańskiej Pampelunie, ukończone w 1999 r. doktoratem z teologii.Po powrocie do Polski (1999), został spowiednikiem, a od 2001 r. ojcem duchownym w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. W latach 1999-2001 pomagał w pracy duszpasterskiej w parafii Bożego Ciała w Poznaniu.

Dnia 13 lipca 2013 r. papież Franciszek mianował go biskupem tytularnym Suliana i biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Sakrę biskupią przyjął 8 września 2013 r. Jako swoją dewizę biskupią przyjął słowa z Drugiego Listu do Koryntian: Caritas Christi urget nos („Miłość Chrystusa przynagla nas”).

Jest także członkiem Komisji Wychowania Katolickiego, Komisji Duchowieństwa i Rady ds. Rodziny przy KEP. W sierpniu 2020 r. został wybrany członkiem rady stałej Konferencji Episkopatu Polski.

interia/niedziela

REKLAMA

Komentarze