Wicedyrektor NBP: “Banknot 1000 złotowy już za cztery lata”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W wywiadzie dla “Polskiego Radia 24” wicedyrektor Narodowego Banku Polski, Krzysztof Kowalczyk zapowiedział przybliżoną datę wprowadzenia do obiegu nominału o wartości 1000 złotych. Ma to się stać w trakcie drugiej kadencji Prezesa NBP Adama Glapińskiego. Przewiduje się, że ma to się stać w okolicach 2025-2026 roku.

Podczas piątkowej konferencji prasowej Prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński wspominając wprowadzenie w 2017 roku banknotu o nominale 500 złotych zapowiedział koncepcję nominału 1000 złotowego. Jego zdaniem wdrożenie do obiegu nowego banknotu o takowej wartości będzie przyszłym zadaniem każdego jego ewentualnego następcy.

“Myślę, że następny prezes, a mam nadzieję ja w następnej kadencji, ale każdy prezes, który przyjdzie, będzie wprowadzał banknot 1000 zł w pewnym momencie” – powiedział.

Zobacz także: 20 tys. obiektów gastronomicznych w Polsce wznowiło działalność

Obecna 6-letnia kadencja prezesa NBP kończy się w 2022 roku. Sam zainteresowany jest przekonany o swojej kolejnej nominacji na okres 2022-2028 roku. W trakcie swojej drugiej kadencji rozważałby wprowadzenie banknotu o nominale 1000 złotych.

Wicedyrektor NBP podaje przybliżony termin

W wywiadzie dla “Polskiego Radia 24” wicedyrektor NBP, Krzysztof Kowalczyk przybliżył Polakom datę wprowadzenia do obiegu nowego nominału. Zaznaczył również, że zapowiedzi Adama Glapińskiego nie należy traktować jako natychmiastowego wdrożenia banknotu.

“Tę zapowiedź należy traktować jako zamiar zbadania celowości uzasadnienia wprowadzenia do obiegu takiego banknotu. Kolejna kadencja prezesa NBP to są lata 2022-2028, więc mamy jeszcze dużo czasu. Ta zapowiedź prezesa pojawiła się w kontekście omawiania roli wysokich nominałów, banknotów w obiegu w okresie wzmożonego popytu na gotówkę” – podkreślił, zastępca dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

Jego zdaniem najbliższym możliwym terminem jest rok 2025 lub 2026 – “Także na razie nie pracujemy nad tym projektem, ale gdzieś ok. roku 2025-2026 istnieje taka możliwość, że taki nominał banknotu pojawi się w obiegu” – podaje Kowalczyk.

PR24

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY