REKLAMA

Dworczyk: „Nie mamy już wolnych szczepionek do dystrybucji”

REKLAMA

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że na obecnym etapie rozplanowano już dystrybucję wszystkich posiadanych obecnie szczepionek. Oznacza to, że w pierwszym kwartale nie zostanie zaszczepionych więcej niż 3 miliony osób. Już wcześniej minister informował, że problem wielkości akcji jest uzależniony od korporacji farmaceutycznych odpowiadających za dostawę szczepionek.

Dzisiaj odbyła się specjalna konferencja prasowa podczas, której omówiono bieżące problemy z dystrybucją szczepionek. Poinformowano, że obecnie rozplanowano już dystrybucję całej partii szczepionek rozdysponowanych na poszczególne kraje europejskie. W pierwszym kwartale tj. do końca marca zaszczepionych zostanie 3,1 miliona Polaków.

Zobacz także: Piłkarze Augsburga rocznicę wyzwolenia Auschwitz uczczą kolorami LGBT

„Zgodnie z umową wynegocjowaną przez KE z dostawcami szczepionek Polsce przysługuje do końca I kwartału liczba szczepionek, która pozwala na zaszczepienie 3,1 mln Polaków. Dzisiaj mamy już zarejestrowanych lub w trakcie szczepienia ponad 3 mln osób. To oznacza, że w tej chwili nie mamy już wolnych szczepionek” – podkreślił szef Kancelarii Premiera.

Michał Dworczyk, odpowiedzialny za kierowanie akcją szczepień, skierował również swoją prośbę do osób starszych, które znajdują się w grupie zero, aby poczekali z zapisami do 31. marca – „Chcieliśmy dzisiaj bardzo mocno zaapelować do seniorów, którzy chcą się jeszcze zapisać na szczepienia, aby jutro zostali w domach i nie szli do swoich przychodni” – powiedział.

„Wszystkie terminy na szczepienia, które zostały zaplanowane do końca marca, zostały już zarezerwowane. Tym samym rozdysponowane zostały już wszystkie szczepionki, które dostarczą nam producenci do 31 marca, czyli właśnie te szczepionki dla ponad 3 mln osób” – dodał.

Dworczyk: „Brak wolnych terminów”

Choć minister Michał Dworczyk podkreślił, że na obecną chwilę wyczerpano całą pulę szczepionek to zaznaczył, że można zapisywać się na kolejne tury. Zaznaczył, że dzwoniąc na rządową infolinię, można pozostawić swoje dane, dzięki czemu wraz z nową dostawą szczepionek osoby chętne otrzymają powiadomienie o wolnych terminach – „Jak się tylko w Polsce pojawią szczepionki otrzyma informację zwrotną i zostanie umówiony na konkretny termin” – powiedział przypominając numer na infolinię tj. 664-908-556, pod który można zadzwonić lub zostawić wiadomość. Można zarejestrować się również poprzez rządową stronę internetową.

Przypomniał również, że za koordynację dostaw szczepionek do krajów odpowiedzialna jest Komisja Europejska, pozyskująca towar od konkretnej firmy farmaceutycznej jak Pfizer, czy Moderna – „Ta umowa gwarantuje solidarny podział szczepionek pomiędzy wszystkie kraje UE, jednak wielkość dostaw zdecydowanie nie pokrywają się z za potrzebowaniami na szczepienia w Polsce” – podkreślił minister Dworczyk.

KPRM przypomina, że od 22 stycznia trwają zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 70 lat. Szczepienia rozpoczną się 25 stycznia 2021 r.

Ponadto, każdy, kto skończył 18. rok życia, może zgłosić chęć zaszczepienia się online. Po wypełnieniu formularza, otrzyma maila z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie, gdy ruszy rejestracja dla odpowiedniej grupy wiekowej lub zawodowej.

Polsat News

REKLAMA

Komentarze