Państwa bezradne wobec korporacji? “Nie kontrolujemy cyklu dostaw”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szczepienie na koronawirusa.

Szczepienie na koronawirusa. / Fot. Pixabay

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 przyznał, ze państwa są bezsilne wobec korporacji farmakologicznych, które same ustalają warunki i terminy dostaw szczepionki na koronawirusa. Między innymi z tego powodu są bardzo małe szanse, że trafią one w ręce prywatnych lekarzy.

Wywiadu dla Polskiego Radia 24 udzielił Szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk, który został zapytany między innymi o to jak rząd zamierza poradzić sobie ze szczepieniami na COVID-19. Zachęcił on również, aby osoby chętne do przyjęcia szczepionki nie kierowały się bezpośrednio do POZ, lecz aby skorzystały z alternatyw jak infolinia czy strona internetowa opieki zdrowotnej.

Zobacz także: 235 niepożądanych odczynów poszczepiennych w Polsce [LISTA]

“Trzeba przy tym pozytywnie ocenić fakt, że coraz więcej Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się. Tylko szczepionka daje szansę na pokonanie pandemii koronawirusa” – przestrzegał szef kancelarii premiera.

Państwa pod butem korporacji?

Minister Michał Dworczyk w dalszej części rozmowy przyznał, że państwa nie mają wpływu na termin oraz ilość dostaw szczepionek do kraju. Kontrolę nad dystrybucją szczepionek posiadają korporacje farmakologiczne, jak Pfizer, Moderna czy też BioNTech.

Powiedział także, że na tą chwilę prywatne ośrodki medyczne nie będą w stanie pozyskać szczepionek na własną rękę – “Na razie nie rozważamy takiej opcji, jest narodowy program szczepień, jest zaplanowana dystrybucja wśród całej populacji tej szczepionki, to co nas ogranicza to producenci i dostawy”.

“Nawet gdybyśmy dopuścili ten wariant wydaje się mało prawdopodobne, żeby takie prywatne podmioty mogły pozyskać na rynku szczepionkę, bo to jest dzisiaj jeden z bardziej oszukiwanych produktów, więc nie rozważamy takiego scenariusza” – dodał Dworczyk.

Przyznał również, że rząd przygotował ośrodki medyczne w ten sposób, aby zapewnić szczepienia 4 milionom obywateli miesięcznie, jednakże przez ograniczenie dostaw nie są w stanie przyspieszyć programu – “Jesteśmy ograniczeni dostawami szczepionek. Moglibyśmy szczepić 4 mln osób miesięcznie. Dywersyfikacja dostawców oraz wzrost dostaw pozwalają mieć nadzieję, że w sposób bardzo poważny przyspieszymy program szczepienia w drugim kwartale tego roku” – powiedział.

O 6 rano w piątek 22 stycznia ruszyły zapisy na szczepienie przeciwko koronawirusowi dla osób od 70. roku życia. Zapisy seniorów powyżej 80 lat na szczepienia rozpoczęły się 15 stycznia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia wszystkich osób od 70. roku życia.

pr24

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY