Orban o obostrzeniach: “Cel to zaszczepienie półtora miliona osób”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Victor Orban w czasie rozmowy w kontrolowanym przez swój rząd Radiu Kossuth zapowiedział znoszenie obostrzeń, gdy zostanie zaszczepionych półtora miliona obywateli. Premier Węgier zlecił również budowę własnej fabryki szczepionek, która ma przyspieszyć proces. Uważa również, że konkurencja różnych producentów szczepionek zwiększa szansę na ich większe dostawy.

Węgierski Premier udzielił wywiadu dla Radia Kossuth, w którym wprost powiedział kiedy należy oczekiwań rozpoczęcia znoszenia obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa – “Moim zdaniem granica, od której można myśleć o powrocie życia do normy, to taki poziom zaszczepienia, że objęto nim lekarzy – to z grubsza mamy już za sobą, pensjonariuszy domów opieki – to zrobimy może do końca przyszłego tygodnia, zależnie od tego, ile szczepionki dotrze, a potem będą przewlekle chorzy powyżej 60. roku życia, czyli około 1,5 mln osób” – podkreślił.

Zobacz także: Państwa bezradne wobec korporacji? „Nie kontrolujemy cyklu dostaw”

Oznajmił również, że następną grupą społeczną w kolejności, która zostanie poddana szczepieniom będą policjanci, członkowie sztabu operacyjnego zajmujący się epidemią, ratownicy, a także sam Victor Orban i jego rząd. W późniejszej kolejności rozpocznie się etap szczepień osób starszych, które nie cierpią na żadne przewlekłe schorzenia.

Orban zlecił budowę fabryki szczepionek

Wyznał również, że zlecił rozpoczęcie planów pod budowę krajowej fabryki szczepionek. Jej położenie zostanie ulokowane w Debreczynie, na wschodzie Węgier. Będzie ona miała za zadanie produkcję sporej ilości szczepionki, która ma być opracowana przez krajowych lekarzy i naukowców.

Zapowiedział również przybliżony czas znoszenia restrykcji – “Kiedy będziemy na etapie, że osoby uczestniczące w walce z pandemia są zaszczepione, zaszczepiliśmy chorych przewlekle i wszystkich starszych albo co najmniej dla każdego z nich jest szczepionka i mogą się zdecydować na szczepienie – bo jest ono dobrowolne, czyli kiedy ich życie nie będzie bezpośrednio zagrożone wirusem, rozpoczniemy nowy etap i będzie można rozmawiać o tym, jak się uwolnić od ograniczeń” – wyjaśniał

Należy przypomnieć, że Węgry od 11. listopada mają zamknięte wszystkie szkoły średnie, hotele oraz restauracje. Lokale gastronomiczne mogą wydawać posiłki wyłącznie na wynos. Obowiązuje również godzina policyjna trwająca od 20. do 5. nad ranem. Istnieje również powszechny zakaz zgromadzeń.

Choć Węgry w ramach Unii Europejskiej otrzymują szczepionki m.in. od firmy Pfizer, Moderny to nie przeszkadza to w negocjacjach z innymi dostawcami. Victor Orban rozmawia z Chinami i Rosją w sprawie zakupu szczepionek od tamtejszych producentów – “Wszystko jedno, czy kot jest czarny, czy biały, byle łapał myszy” – stwierdził, dodając że konkurencja na rynku pozwoli na większe i szybsze dostawy.

Przebieg koronawirusa na Węgrzech

Na Węgrzech zaszczepiono dotąd – według danych przekazanych przez Orbana – 139 tys. osób. Jeśli dodać osoby, które uzyskały odporność na skutek przejścia COVID-19, w kraju jest około 400 tys. osób chronionych przed zakażeniem koronawirusem. Liczbę te Orban uznał za niewielką.

Druga fala epidemii wykazuje od grudnia tendencję spadkową na Węgrzech. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 1311 nowych zakażeń koronawirusem i zmarło 98 chorych na COVID-19.

W sumie od początku pandemii wykryto w kraju ponad 357 tys. zakażeń koronawirusem i 11 811 chorych z COVID-19 zmarło. Liczba aktywnych zakażeń spadła poniżej 110 tys.

interia

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY