REKLAMA

Oburzenie po słowach lewicowej posłanki. „Relatywizowanie zbrodni”

REKLAMA

Polityczna burza w Polsce po komentarzu lewicowej posłanki na temat masakry na 750 chrześcijanach, którzy schronili się w katedrze Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego w Aksum. – „A po co kościół katolicki się tam wpakował ? Dlaczego nie uszanował miejscowych wierzeń ?” – napisała w mediach społecznościowych Małgorzata Prokop-Paczkowska (pisownia oryginalna).

Szokujące słowa lewicowej polityk odbiły się szerokim echem. Skrytykowali je dziennikarze, publicyści i politycy z różnych partii. – Amok, obsesja, nienawiść. Tak bardzo często reagują politycy, media i celebryci z lewicy gdy rzucić hasło chrześcijaństwo czy chrześcijanie. Ostatnio jednak posłanka SLD od Biedronia, Małgorzata Prokop-Paczkowska, przekroczyła wszystkie granice – napisał prezes Ruchu Narodowego, poseł Konfederacji Robert Winnicki. – Ciężko tę postać antychrześcijańskiej obsesji skomentować. Porównajmy więc. Wyobraźmy sobie, że jest informacja o wymordowaniu przez Niemców 750 Żydów, pod synagogą, w której ci chcieli się schronić. Co napisałaby poseł lewicy? „A po co sprowadzali się do Europy?” – podkreślił.

Zobacz także: Hiszpania: Burmistrz nakazała usunięcie krzyża, bo rzekomo… gloryfikuje frankizm

– Antychrześcijańskie obsesje lewicy b. często łączą się z nieznajomością faktów bądź celowym zakłamywaniem rzeczywistości. W tym przypadku, śledząc inne wypowiedzi lewicowej posłanki, zakładam, obok nienawiści, raczej ignorancję i głupotę – napisał. – Otóż – ofiary nie byly katolikami. Schroniły się w katedrze Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego w Aksum. To jedna z najważniejszych świątyń wyznania liczącego sobie +- 1700 lat! Historia i tożsamość narodowa Etiopii jest z nim spleciona tak mocno jak to tylko możliwe – podkreślił polityk. – Zamordowani są potomkami tych, którzy przyjmowali chrześcijaństwo 300 lat przed powstaniem islamu i 600 lat przed chrztem Polski. Ich kościół jest niezależny, ma unikalny język liturgiczny, nieznane w katolicyzmie obrzędy. Nie ma w Etiopii bardziej „miejscowego wierzenia” – zauważył. Poseł Winnicki zapowiedział złożenie przeciwko Prokop-Paczkowskiej skargi do komisji etyki poselskiej.

– Co trzeba mieć w głowie, żeby tak nienawidzić? Czy to szkoła pani poprzedników? Tak wygląda poszanowanie dla drugiego człowieka i tolerancja w waszym wydaniu – skomentowała z kolei europoseł Solidarnej Polski Beata Kempa. Z kolei korespondentka TVP w Brukseli Dominika Cosic zarzuciła lewicowej posłance „relatywizowanie ludobójstwa”.

– Proszę napisać, że to fake, przecież nie można być aż tak bezdennie głupim – nie dowierzał z kolei inny polityk Ruchu Narodowego i poseł Konfederacji Krystian Kamiński. – Uprzejmie informuję wielce oświeconą panią poseł, że chrześcijaństwo wpakowało się do Etiopii już w I wieku, a oficjalnie chrzest odbył się w 340 r. Tak że tak – skomentował natomiast publicysta Stanisław Janecki. – Pani poseł. Po co Pani wpakowała się do polskiego sejmu? Dlaczego nie uszanowała Pani miejscowych wierzeń? – zapytał z kolei członek Rady Naczelnej Młodzieży Wszechpolskiej, Marcin Osowski.

Po fali krytyki posłanka przeprasza, a partia Razem upomina się o ofiary masakry

Cytowane w artykule wypowiedzi to tylko drobny wycinek. Lewicowi politycy dostrzegli, jak wielka fala krytyki wylała się po wypowiedzi ich politycznej koleżanki. Po południu głos w sprawie zabrała partia Razem, której przedstawiciele są w tym samym klubie w Sejmie, co kontrowersyjna posłanka. – 750 ofiar masakry chrześcijan w Aksum.Potępiamy wszelkie przejawy agresji i nienawiści, bo ich skutkiem są takie zbrodnie. Apelujemy do rządu Etiopii o podjęcie działań na rzecz zakończenia konfliktu religijnego i etnicznego, a do międzynarodowej społeczności o wsparcie dla ofiar – napisali.

W końcu przeprosić postanowiła też autorka całego zamieszania. – Przepraszam za komentarz na portalu Facebook, które zamieściłam w związku z informacją o tragedii w Aksun. Moja intencją nie było nikogo skrzywdzić czy obrazić, jednocześnie zdaję sobie sprawę, że było to przekroczenie granicy. Czasami palce na klawiaturze wyprzedzają refleksję – napisała poseł Prokop-Paczkowska. Trudno sobie wyobrazić, jak można pisać „po co kościół katolicki się tam pakował?” nie mając intencji „nikogo skrzywdzić czy obrazić”. Jednak dla lewicowej posłanki nie ma w tym nic nadzwyczajnego.

REKLAMA

Komentarze