Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym trafiła do komisji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Do Sejmu trafiła rządowa nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym. Posłowie w trakcie wczorajszego głosowania zdecydowali, ze trafi ona pod dalsze obrady w Komisji Finansów Publicznych. Projekt zakłada uszczelnienie systemu podatkowego zajmującego się obrotem towarów akcyzowych.

Rządowy projekt ustawy o podatku akcyzowym zakłada uszczelnienie systemu podatkowego dla takich towarów jak alkohol etylowy, wyroby energetyczne, susz tytoniowy, paliwa opałowe i żeglugowe oraz dla samochodów osobowych z zagranicy.

Zobacz także: Pyta.pl znika z YouTube. „Nie mogliśmy w ogóle publikować” [WIDEO]

“Projekt ustawy zawiera pakiet kilkunastu rozwiązań, które mają na celu uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie obrotu towarami akcyzowymi, w szczególności skażonym alkoholem etylowym, wyrobami energetycznymi, suszem tytoniowym, paliwami opałowymi i żeglugowymi oraz sprowadzanymi do Polski samochodami osobowymi” – wyjaśniał wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Za wnioskiem o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu opowiedziało się 195 posłów, 256 było przeciwnych, a 1 wstrzymał się od głosu. Projekt tym samym trafi teraz na ręce Komisji Finansów Publicznych, która zweryfikuje założenia ustawy.

Nowelizacja zwiększy ceny produktów akcyzowych?

Jak powiedział wiceminister Jan Sarnowski, system podatku akcyzowego zostanie uszczelniony podobnie jak ten VAT-owski. Zmieniony zostanie również system rozliczania podatkowego z dotychczasowej wersji papierowej na elektroniczną. Ma to pozwolić na szybszą weryfikację nadesłanych do urzędów deklaracji podatkowych. Umożliwi to również wyśledzenie błędnych rozliczeń, a także nadużyć finansowych.

Zmiany mają też ograniczyć używanie niżej opodatkowanego oleju opałowego do celów napędowych. Teraz jakość paliwa pod kątem jego pochodzenia badać będzie nie tylko Krajowa Administracja Skarbowa, ale również Inspekcja Handlowa.

Urzędy będą mogły łatwiej odmówić wydania zezwolenia akcyzowego, gdy pojawia się uzasadnione podstawy by sądzić, że wnioskujący nie będzie płacił akcyzy, np. gdy nie ma środków ani doświadczenia, które pozwoliłyby mu na prowadzenie działalności, którą deklaruje urzędowi.

Oprócz wyżej opisanych utrudnień dla przedsiębiorców, nowelizacja zakłada również rejestrację podmiotów nabywających wyroby zawierające alkohol etylowy o mocy powyżej 50%.

Ponadto wprowadzone zostaną inne rozwiązania uszczelniające system podatkowy oraz uzyskiwania i wycofywania zezwoleń akcyzowych. Umożliwi także prowadzenia działalności na podstawie posiadanych zezwoleń akcyzowych, pomimo powstania zaległości w podatkach, pod warunkiem złożenia odpowiedniego zabezpieczenia.

forsal.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY