“W przypadku ozdrowieńców reakcje niepożądane są bardziej nasilone”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. You Tube/Janusz Jaskółka

Zdaniem lekarzy ozdrowieńcy inaczej reagują na szczepionkę na koronawirusa niż osoby, które tej choroby wcześniej nie przeszły. – W przypadku ozdrowieńców reakcje niepożądane są bardziej nasilone – stwierdziła lek. Agata Rauszer-Szopa, neurolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach.

– Już po pierwszej dawce szczepionki może wystąpić odczyn w miejscu podania oraz łagodne objawy przypominające infekcję, czyli lekka gorączka i osłabienie. Z kolei u osób, które nie chorowały takie objawy występują po drugiej dawce szczepionki – podkreśliła. Sama także należy do ozdrowieńców. W jej przypadku wystąpił ból w miejscu podania szczepionki oraz obrzęk. Jej obserwacje potwierdzają również obserwacje kliniczne nad szczepionką firmy Moderna.

Przy drugiej dawce szczepionki w przypadku ozdrowieńców mogą się pojawić m.in. ból głowy, nudności i gorączka. Ponoć mijają one jednak po 24 godzinach.

To kolejne nowe informacje na temat szczepionek na koronawirusa. Wczoraj informowaliśmy, że według danych izraelskiego ministerstwa zdrowia szczepionki zapewniają większą odporność, niż zwyczajne przejście tej choroby. Izrael jest krajem, który szczepi społeczeństwo w rekordowo szybkim tempie. W zamian za udostępnienie danych z badań nad skutecznością szczepionki koncern Pfizer zgodził się przekazać temu państwu większą ilość dawek.

nczas.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY