REKLAMA

235 niepożądanych odczynów poszczepiennych w Polsce [LISTA]

REKLAMA

235 niepożądane odczyny poszczepienne, związane ze szczepieniem przeciw koronawirusowi odnotowano dotychczas w Polsce. 188 z nich było łagodnych.

Łagodne efekty uboczne podania szczepionki na koronawirusa objawiły się poprzez zaczerwienienie i krótkotrwałą bolesność w miejscu wkłucia. Pozostałe, już poważniejsze, jakie wystąpiły w Polsce to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka i zawroty głowy.

Jedną z osób, które ciężej odczuły szczepienie była pacjentka z Puław na Lubelszczyźnie. Kobieta miała zaburzenia rytmu serca, napady częstoskurczu, komorowego, trzepotanie przedsionków. Musiała zostać hospitalizowana. Łącznie w tym województwie odnotowano 34 NOP, jednak o łagodniejszym charakterze i nie wymagającym hospitalizacji, np. omdlenia, ból głowy, utrata przytomności, ból ramienia, potliwość, gorączka, drgawki, wymioty, tachykardia, zaburzenia rytmu serca, powiększenie węzłów chłonnych.

Jeszcze gorzej przeżył szczepienie pacjent z powiatu brzeskiego w Małopolsce. Mężczyzna doznał udaru mózgu i został hospitalizowany. Z kolei u pacjentki z tego samego powiatu wystąpiło drętwienie, mrowienie, osłabienie po lewej stronie twarzy i lewej ręki. Natomiast u kobiety z powiatu świeckiego w województwie kujawsko-pomorskim szczepienie wywołało objawy takie jak: drgawki nie gorączkowe, reakcja alergiczna i reakcja astmatyczna.

Listę z wszystkimi 235 przypadkami niepożądanych odczynów poszczepiennych opublikowano na stronach rządowych. Dokument można pobrać po kliknięciu w ten link. Lista jest uszeregowana według kolejności zgłoszenia przypadku. Zawiera informacje o tym, w jakim województwie i powiecie doszło do incydentu, a także płeć pacjenta. Dołączono krótki opis, na czym polegał efekt uboczny w przypadku danej osoby.

Zobacz także: „W przypadku ozdrowieńców reakcje niepożądane są bardziej nasilone”

W sumie dotychczas zaszczepiono w Polsce przeciw koronawirusowi ponad 591 tys. osób. – Wszystkie informacje o odczynach są ogólnodostępne i publikowane na rządowych stronach poświęconych szczepieniom. Zestawienie uwzględniające m.in. płeć i opis odczynu jest regularnie aktualizowane – powiedział rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.

dziennikwschodni.pl, chelm.naszemiasto.pl, lublin112.pl

REKLAMA

Komentarze