Turcja wdraża restrykcyjne prawo ws. mediów społecznościowych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Laptop.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. unsplash.com

Władze Turcji postanowiły uporządkować działalność mediów społecznościowych. Nowe przepisy obligują takie portale m.in. do wyznaczenia lokalnego przedstawiciela prawnego w Turcji. Twitter, Periscope i Pinterest, które się nie dostosowały, zostały właśnie objęte zakazem publikacji pochodzących z tego kraju reklam.

Prawo obligujące do ustanowienia lokalnego przedstawiciela poszczególnych mediów społecznościowych w Turcji weszło w życie w październiku ubiegłego roku. Jednak teraz tamtejsze władze zdecydowały się na podjęcie bardziej zdecydowanych kroków w celu ich wyegzekwowania. Po pierwszych karach finansowych dostosować się do tureckich wymogów postanowiły się Facebook i You Tube.

Media społecznościowe były w ostatnich miesiącach karane grzywnami o łącznej sumie 40 mln lirów (20 mln zł). Nowe przepisy przewidują, że w ramach kary władze mogą również ograniczyć o 90 proc. przepustowość łącz serwisów, co w praktyce może uniemożliwić im funkcjonowanie w Turcji.

Zobacz także: Słowacy bez wyniku testu na COVID-19 nie wyjdą z domu

Póki co tureckie władze zdecydowały się zakazać zarejestrowanym w tamtym kraju firmom kupowania reklam w części mediów społecznościowych. Dotyczy to Twittera, Periscope i Pinterest.

Warto dodać, że reklamy są głównym źródłem dochodów dla większości portali społecznościowych. W 2020 roku tureckie firmy wydały ponad 3,5 mld lirów (1,75 mld zł) na reklamy online. Odcięcie od tego źródła może się okazać więc dotkliwe.

nczas.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY