REKLAMA

Iran nakłada sankcje na Trumpa i jego urzędników

REKLAMA

Iran postanowił nałożyć sankcje na Donalda Trumpa oraz wysokich rangą urzędników USA. Sankcje te obejmą zakaz podróżowania, oraz zamrożenie aktywów, które politycy mogą posiadać na terenie Iranu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu nałożyło sankcje na odchodzącego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa oraz dziewięciu innych obecnych i byłych wyższych urzędników jego administracji – informuje Al Jazeera. Jest to odpowiedź m.in. na sankcje, jakie USA nakładały na Iran za czasów prezydentury Trumpa. Politycy znaleźli się na czarnej liście przez wzgląd na „ich rolę i udział w aktach terrorystycznych i przeciwko prawom człowieka przeciwko Islamskiej Republice Iranu i obywatelom Iranu”.

Informację podał we wtorek rzecznik MSZ Iranu, Saeed Khatibzadeh. Poza odchodzącym ze stanowiska prezydenta Donaldem Trumpem, ukarano m.in. sekretarza stanu Mike’a Pompeo, byłego sekretarza obrony Marka Espera, pełniącego obowiązki sekretarza obrony Christophera Millera, sekretarza skarbu Stevena Mnuchina i dyrektor CIA Ginę Haspel.

Ponadto, na liście znalazł się były doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego, John Bolton, były specjalny przedstawiciel USA ds. Iranu Brian Hook, jego zastępca Elliot Abrams oraz dyrektor Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych Andrea Gacki. Sankcje przewidują zakaz poruszania się na terytorium kraju, jak i zamrożenie wszekich aktywów znajdujących się w Iranie. Iran przekonuje, iż od 2018 roku administracja Trumpa prowadzi kampanię „maksymalnego nacisku” surowych sankcji gospodarczych, które Teheran nazwał „terroryzmem gospodarczym i medycznym”.

„Jednostronne sankcje – i jednostronne zastraszanie – to rażące naruszenia podstawowych praw międzynarodowych zapisanych w Karcie Narodów Zjednoczonych” – dodała Khatibzadeh. „Na tej podstawie Iran zachowuje prawo do podjęcia niezbędnych środków w celu przeciwdziałania aktom naruszającym prawa międzynarodowe pod każdym względem”.

Oprócz sankcji USA, Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że umieszczenie na czarnej liście amerykańskich urzędników było spowodowane zabójstwem jego najwyższego generała Qasema Soleimaniego i czołowego naukowca nuklearnego Mohsena Fakhrizadeha. Kolejną przyczyną było amerykańskie wsparcia dla Izraela i „represyjnych reżimów w regionie” oraz finansowanie i szkolenie „grup terrorystycznych” przez USA. W styczniu Iran zwrócił się do Interpolu o reakcję w sprawie Trumpa, oraz 47 amerykańskich urzędników, odpowiedzialnych za zabójstwo Solejmaniego.

Al Jazeera

REKLAMA

Komentarze