Morawiecki zapowiedział luzowanie obostrzeń w gospodarce

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Flickr

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że rząd zamierza poluzować obostrzenia gospodarcze. Nastąpić ma to dopiero pod koniec lutego. Wówczas mają zostać otwarte takie branże jak fitness i gastronomia. Za tydzień odbędą się również rozmowy pomiędzy rządem, sanepidem i przedsiębiorcami.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej polskiego rządu, na fali protestów przedsiębiorców, którzy otwierają swoje lokale pomimo zakazu działalności gospodarczej, Premier zapowiedział poluzowanie restrykcji gospodarczych. Z ustaleń radia “RMF FM” wynika, iż w pierwszej kolejności otwarte mają zostać hotele oraz galerie handlowe.

Nie wykluczamy tego, że po tej fazie restrykcji na najbliższe 2 tygodnie, do końca stycznia, że będą pewne zmiany. Postaramy się na początku przyszłego tygodnia je zakomunikować” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Zobacz także: Górnicy poddają się? Związki popierają likwidację kopalń

Rząd Prawa i Sprawiedliwości zastanawia się również nad terminem otwarcia pozostałej części gospodarki tj. restauracji i branży fitness. Nie nastąpi to jednak na początku lutego, lecz przewiduje się początek marca. W tej kwestii zostaną przeprowadzone rozmowy pomiędzy rządem, sanepidem i przedsiębiorcami.

Morawiecki ostrzega przed nawrotem wirusa

Po raz kolejny Premier Mateusz Morawiecki w okresie mniejszej ilości zachorowań na koronawirusa ostrzega przed nadchodzącą falą zakażeń, która ma nastąpić na początku wiosny tzw. sezon grypowy (okres z zmniejszoną odpornością organizmu człowieka – red.).

“Nowa mutacja wirusa, która się pojawiła, jest na tyle niewiadomą, że dziś musimy zachować daleko idącą pokorę wobec potencjalnych scenariuszy – stwierdził premier. Sytuacja może się pogorszyć za tydzień i wtedy trzeba będzie obostrzenia jeszcze jakiś czasu utrzymywać” – przestrzegał szef rządu.

Wbrew przekazom rozgoryczonych przedsiębiorców i właścicieli lokali gastronomicznych, którzy mówią o braku pomocy od strony rządu, Mateusz Morawiecki przekonuje o wsparciu poszkodowanych biznesów – “Pomoc, która już dzisiaj idzie coraz szerszym strumieniem do branży gastronomicznej, turystycznej, hotelarskiej, szkoleniowej, wystawienniczej” pozwoli przetrwać przedsiębiorcom ten najtrudniejszy czas. Będziemy oczywiście myśleć o kolejnych instrumentach” – stwierdził.

Szef polskiego rządu powiedział, że wiele firm zostało zwolnionych ze składek ZUS. Postojowe obejmuje przedsiębiorstwa, które zgłosiły się o pomoc. Program zawiera bezzwrotną dotacje w wysokości 5 tysięcy złotych. Premier podkreślił również, że wpływ na stopień odmrażania gospodarki ma ilość i jakość szczepień.

rmf24

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY