REKLAMA

Morawiecki zapowiedział luzowanie obostrzeń w gospodarce

REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że rząd zamierza poluzować obostrzenia gospodarcze. Nastąpić ma to dopiero pod koniec lutego. Wówczas mają zostać otwarte takie branże jak fitness i gastronomia. Za tydzień odbędą się również rozmowy pomiędzy rządem, sanepidem i przedsiębiorcami.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej polskiego rządu, na fali protestów przedsiębiorców, którzy otwierają swoje lokale pomimo zakazu działalności gospodarczej, Premier zapowiedział poluzowanie restrykcji gospodarczych. Z ustaleń radia „RMF FM” wynika, iż w pierwszej kolejności otwarte mają zostać hotele oraz galerie handlowe.

Nie wykluczamy tego, że po tej fazie restrykcji na najbliższe 2 tygodnie, do końca stycznia, że będą pewne zmiany. Postaramy się na początku przyszłego tygodnia je zakomunikować” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Zobacz także: Górnicy poddają się? Związki popierają likwidację kopalń

Rząd Prawa i Sprawiedliwości zastanawia się również nad terminem otwarcia pozostałej części gospodarki tj. restauracji i branży fitness. Nie nastąpi to jednak na początku lutego, lecz przewiduje się początek marca. W tej kwestii zostaną przeprowadzone rozmowy pomiędzy rządem, sanepidem i przedsiębiorcami.

Morawiecki ostrzega przed nawrotem wirusa

Po raz kolejny Premier Mateusz Morawiecki w okresie mniejszej ilości zachorowań na koronawirusa ostrzega przed nadchodzącą falą zakażeń, która ma nastąpić na początku wiosny tzw. sezon grypowy (okres z zmniejszoną odpornością organizmu człowieka – red.).

„Nowa mutacja wirusa, która się pojawiła, jest na tyle niewiadomą, że dziś musimy zachować daleko idącą pokorę wobec potencjalnych scenariuszy – stwierdził premier. Sytuacja może się pogorszyć za tydzień i wtedy trzeba będzie obostrzenia jeszcze jakiś czasu utrzymywać” – przestrzegał szef rządu.

Wbrew przekazom rozgoryczonych przedsiębiorców i właścicieli lokali gastronomicznych, którzy mówią o braku pomocy od strony rządu, Mateusz Morawiecki przekonuje o wsparciu poszkodowanych biznesów – „Pomoc, która już dzisiaj idzie coraz szerszym strumieniem do branży gastronomicznej, turystycznej, hotelarskiej, szkoleniowej, wystawienniczej” pozwoli przetrwać przedsiębiorcom ten najtrudniejszy czas. Będziemy oczywiście myśleć o kolejnych instrumentach” – stwierdził.

Szef polskiego rządu powiedział, że wiele firm zostało zwolnionych ze składek ZUS. Postojowe obejmuje przedsiębiorstwa, które zgłosiły się o pomoc. Program zawiera bezzwrotną dotacje w wysokości 5 tysięcy złotych. Premier podkreślił również, że wpływ na stopień odmrażania gospodarki ma ilość i jakość szczepień.

rmf24

REKLAMA

Komentarze