USA: “1/3 Republikanów opuści partię”, jeśli dojdzie do impeachmentu Trumpa

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Donald Trump.

/ fot. Wikimedia Commons

Zdaniem republikańskiego senatora Randa Paula, jeśli przedstawiciele jego partii przyczynią się do impeachmentu Donalda Trumpa, “jedna trzecia Republikanów opuści partię”. W głosowaniu w Izbie Reprezentantów wniosek Demokratów poparło 10 polityków Partii Republikańskiej. Teraz decyzja należy do Senatu.

Żeby ustępujący prezydent USA został uznany winnym w procedurze impeachmentu, taki wniosek musi poprzeć 67 ze 100 senatorów. Inicjatywę musiałaby poprzeć więc część Republikanów. Przed takim scenariuszem ostrzega swoich kolegów Rand Paul.

– Jeśli Republikanie się na to zgodzą, to zniszczy partię – uważa. Jego zdaniem skończyłoby to się rozłamem dawno nie widzianym w amerykańskiej polityce. – Jedna trzecia Republikanów opuści partię – wieszczy polityk w przypadku, gdyby jego partyjni koledzy w Senacie przyłożyli rękę do impeachmentu Trumpa.

Zobacz także: Warszawa – centrum handlu ludźmi? Nastolatkowie pracują jak niewolnicy

– Sprzeciwiałem się prezydentowi Trumpowi, kiedy uważałem, że się myli. Popierałem go, kiedy miał rację, zrobiliśmy wiele dobrych rzeczy podczas prezydentury Trumpa – zaznaczył Paul. Zdecydowanie odrzucił zasadność wniosku o impeachment, oceniają go jako “błędny”. Dodał również, że nie zgadzał się z incydentami, które miały miejsce na Kapitolu Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie, a także głosował przeciwko unieważnieniu wyborów w związku z zarzutami o oszustwo wyborcze.

Większość Republikanów w Izbie Reprezentantów jednak sprzeciwiła się wnioskowi Demokratów. – Zamiast iść naprzód jako jednocząca siła, większość w Izbie decyduje się na dalsze dzielenie nas – powiedział Republikanin Tom Cole. – Nie przychodzi mi do głowy żadne działanie, które Izba mogłaby podjąć, a które bardziej podzieliłoby Amerykanów niż akcja, nad którą debatujemy dzisiaj – mówił podczas dyskusji w Izbie.

– Wiemy, że prezydent Stanów Zjednoczonych podżegał to powstanie, ten zbrojny bunt przeciwko naszemu wspólnemu krajowi – przekonywała z kolei przewodnicząca Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi z Partii Demokratycznej. – On musi odejść. Jest wyraźnym i aktualnym zagrożeniem dla narodu, który wszyscy kochamy – stwierdziła.

theepochtimes.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY