REKLAMA

Rothschild nie żyje, Izrael w rozpaczy. „Zmarł wybitny, francusko-żydowski bankier”

REKLAMA

Benjamin Rothschild, głowa rodu i zarządca bankierskiej fortuny potężnej rodziny Rothschildów zmarł w piątek. The Times of Israel upamiętnił miliardera na swoich łamach, nie szczędząc mu ciepłych słów uznania i szacunku.

Benjamin Rothschild odszedł do wieczności w piątek, za oficjalną przyczynę zgonu uważa się atak serca. O śmierci bogacza jego rodzina poinformowała w sobotę. Benjamin żył jedynie 57 lat, co – jak na osobę tak majętną – wydaje się wyjątkowo krótkim okresem. Jego śmierć z żalem przyjęły izraelskie media. Już w tytule artykułu opublikowanego przez The Times of Israel dowiadujemy się, iż odszedł „wybitny członek francuskiej rodziny bankowej”.

„Rodzina mówi, że zmarł na atak serca; słynny filantrop przekazał dziesiątki milionów dolarów na cele izraelskie, w tym 22 miliony dolarów na wysiłki narodu w celu pokonania pandemii” – wylicza jego zasługi izraelski portal. „Benjamin de Rothschild, francusko-żydowski bankier, który hojnie przekazał Izraelowi darowizny, w tym 22 miliony dolarów na wysiłki tego kraju w walce z COVID-19, zmarł” – informuje z żalem TToI.

„Benjamin de Rothschild, entuzjasta żeglarstwa, oddany ojciec i wielbiciel izraelskich innowacji, również krytykował politykę podatkową Izraela po tym, jak władze zdecydowały się przeprowadzić audyt w jego firmie. W 2015 roku powiedział, że nie odwiedzi ponownie Izraela, dopóki żądanie nie zostanie zniesione” – opisuje Rothschilda izraelski portal informacyjny.

Benjamin w 1997 roku przejął spuściznę pozostawioną przez ojca, Edmond de Rotschild Group. Potężną szwajcarską instytucję finansową nazwano właśnie na cześć jego protoplasty. Grupa zatrudnia ponad 2500 pracowników na całym świecie. Żydzi wydają się być nad wyraz dumni z tak wpływowej postaci, wyraźnie podkreślając pochodzenie obrzydliwie bogatego rodu bankierów.

„Bogactwo rodziny Rotszyldów sięga XVIII wieku, kiedy Mayer Amschel Rothschild, urodzony w miejscowym żydowskim getcie, został bankierem Wilhelma IX, francuskiego szlachcica. Starszy Rotszyld przekazał swoje ogromne bogactwo swoim pięciu synom, którzy utworzyli oddzielne dynastie bankowe w Londynie, Paryżu, Frankfurcie, Wiedniu i Mediolanie” – opisuje izraelski Times, podkreślając niezastąpiony wkład rodziny w powstawanie Izraela.

„Od tego czasu rodzina pozostaje zamożna, a także ugruntowała swoją pozycję filantropijną. Darowizny Rotszyldów pomogły założyć wczesne osiedla syjonistyczne na terenie dzisiejszego Izraela, kiedy Imperium Osmańskie kontrolowało terytorium, a rodzina nadal udziela pomocy filantropijnej w Izraelu i innych miejscach”- czytamy. Artykuł ku czci bankiera zakończono prawdziwą perełką: „Dziś nazwisko Rothschild jest często przywoływane w antysemickich teoriach spiskowych”.

The Times of Israel

REKLAMA

Komentarze