Rada Wolności Słowa odpowiedzią na cenzurę w sieci

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro / fot. P. Tracz / flickr.com

Ministerstwo sprawiedliwości zapowiada powołanie Rady Wolności Słowa. Instytucja rozpatrywałaby skargi użytkowników ws. blokowania ich kont lub usuwania ich treści w mediach społecznościowych.

Już pod koniec ubiegłego roku ministerstwo sprawiedliwości zapowiadało projekt mający uderzyć w hejterów i cenzurę mediów społecznościowych. Teraz przedstawiono kolejne szczegóły. Rada Wolności Słowa ma się składać z pięciu członków. Na sześcioletnią kadencję większością 3/5 głosów powoływać ma ich Sejm. W skład rady mają wejść eksperci w dziedzinie prawa i nowych mediów. Nie znajdą się tam czynni politycy. – Rada ta będzie stała na straży przestrzegania przez wszelkie media społecznościowe działające na terenie Rzeczypospolitej konstytucyjnego prawa do korzystania z wolności słowa – podkreślił wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

– Rada Wolności Słowa będzie rozpatrywała odwołania użytkowników od treści, które zostały przez serwisy społecznościowe usunięte, bądź została ograniczona do nich dostępność – wyjaśnił Kaleta. Serwis będzie miał na to 48 godzin. – Jeśli nie przywróci wpisu albo utrzyma blokadę konta, użytkownik będzie mógł złożyć odwołanie do Rady Wolności Słowa, która rozpatrzy je w ciągu siedmiu dni. Jeśli Rada uzna skargę za zasadną, może nakazać niezwłoczne przywrócenie zablokowanej treści lub konta. Postępowanie będzie prowadzone w formie elektronicznej, co zapewni mu szybkość i niskie koszty – wytłumaczono w komunikacie ministerstwa sprawiedliwości.

Za niezastosowanie się do rozstrzygnięć sądu lub rady, organ ten będzie mógł nałożyć na serwis społecznościowy karę od 50 tys. zł do 50 mln zł. Serwisy społecznościowe będą musiały ustanowić specjalnego przedstawiciela na potrzeby relacji z sądami. Będzie on reprezentował dany portal w kraju.

Internauci komentują

Wśród komentarzy pojawiają się głosy niedowierzania, że nowa instytucja będzie mieć realny wpływ na globalne media społecznościowe. Inne osoby z kolei chwalą projekt.

polsatnews.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY