REKLAMA

Prof. Horban szczerze: Zdemolowaliśmy gospodarkę

REKLAMA

– Zdemolowaliśmy gospodarkę, szkolnictwo, wszystkie aspekty życia społecznego – stwierdził w Radiu Zet główny doradca premiera Mateusza Morawieckiego ds. walki z koronawirusem, prof. Andrzej Horban.

Prof. Horban pozbawił złudzeń osoby, które liczyłyby na szybkie rozluźnienie obostrzeń przez rząd. – Czy przedsiębiorcy będą mogli liczyć na powrót do normalności? – zapytała red. Beata Lubecka. – Każdy chce żyć normalnie, ale nie kosztem innych. Źródłem zakażenia jest człowiek, jeśli nie utrzymujemy dystansu, to w zamkniętym pomieszczeniu nie trudno o zakażenia – odpowiedział doradca premiera.

– Większość obostrzeń była omijana przez przedsiębiorców. Efekt mogliśmy zobaczyć w postaci liczby zakażonych – stwierdził profesor. – Po co to robimy? Po to, by nie tyle ochronić osoby, które na koronawirusa chorują, ale którzy umierają. Gdyby to była choroba prosta, łagodna dla większości czy wszystkich to w ogóle nie byłoby tego – wyjaśnił. – Zdemolowaliśmy gospodarkę, szkolnictwo, wszystkie aspekty życia społecznego – podkreślił.

Zobacz także: Kongres Polskiego Biznesu wesprze przedsiębiorców, którzy wznowią działalność

Prowadząca rozmowę dopytywała prof. Horbana – Czy można zarazić się na stoku? – Na samym stoku oczywiście nie. Ale co się dzieje, gdy człowiek już z tego stoku zejdzie? – powiedział.

Prof. Horban ocenił, że szczepienia osób 80+ „to jest ratowanie życia”, ze względu na duży odsetek zgonów tych osób na koronawirusa. Jak podkreślił, rząd w podejściu do walki z koronawirusem kieruje się właśnie ilością zgonów. – Część zgonów jest bezpośrednio powodowany przez COVID, część pośrednio, bo służba zdrowia jest zapchana COVIDem – zwrócił uwagę.

Doradca premiera poruszył też kwestię produkcji szczepionek. – Firmy nie czekają z uruchomieniem linii produkcyjnych na to, aż dostaną wyniki badań trzeciej fazy. Już to produkują – powiedział. – To jest pewne ryzyko, ale nie mamy alternatywy – stwierdził.

radiozet.pl

REKLAMA

Komentarze