REKLAMA

Powstała Karta Praw Matki. Kompendium wiedzy

REKLAMA

Fundacja Konfederacja Kobiet RP zaprezentowała Kartę Praw Matki. Stanowi ona kompendium wiedzy na temat statusu prawnego matek w polskim prawie. Jest częścią projektu Firma Przyjazna Rodzinie.

Kartę Praw Matki każdy może bezpłatnie pobrać w formie pdf poprzez ten link. Inicjatywa została dofinansowana ze środków Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Demograficznej. Postała przy współpracy z Fundacją Na Rzecz Wspierania Rodzicielstwa Rodzina Blisko. Fundacja Konfederacja Kobiet RP zapowiada aktualizowanie Karty co roku.

Karta składa się z dwóch części:

  1. Informator – przystępnie opracowane informacje odnoszące się do poszczególnych kategorii praw matek, począwszy od praw związanych z ciążą i opieką okołoporodową, poprzez prawa pracownicze, prawa matek dzieci niepełnosprawnych, prawa rodziców samotnie wychowujących dzieci, rodziców adopcyjnych, a skończywszy na uprawnieniach emerytalnych. W Karcie zostały zebrane informacje o przysługujących urlopach, świadczeniach oraz różnych formach opieki nad dziećmi.
  2. Raport – kompendium wiedzy prawnej, będącej istotą poradnika, dający możliwość odwołania się do poszczególnych artykułów i paragrafów zawartych w dokumentach prawnych.

Zobacz także: „Małżeństwo – związek mężczyzny i kobiety”. Łotwa debatuje nad poprawką do konstytucji

– Kartę Praw Matki kierujemy głównie do kobiet, ale wiele z tych zapisów i praw dotyczy również mężczyzn. Ojcostwo jest nieodłącznym elementem przeplatającym i uzupełniającym się z macierzyństwem, co ma swoje odzwierciedlenie również w niektórych przepisach: część świadczeń przysługuje wymiennie albo Matce albo Ojcu, ale są też takie z których skorzystać może wyłącznie Matka lub wyłącznie Ojciec – podkreśla Fundacja Konfederacja Kobiet RP.

REKLAMA

Komentarze