Xiaomi zbanowane przez Trumpa. Podzieli los innych chińskich firm?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. @Twitter

Przed upływem kadencji Prezydent Donald Trump postanowił dołączyć do czarnej listy innego chińskiego konkurenta z branży technologicznej. Xiaomi zostało uznane za potencjalnie niebezpiecznego producenta współpracującego z chińskim rządem. Amerykańskie przedsiębiorstwa będą miały od teraz utrudnione pole do działania.

Od ponad dwóch lat pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Chińską Republiką Ludową trwa wojna handlowa. Z jej powodu wiele chińskim firm zostało prześwietlonych przez amerykańskie służby wywiadowcze. Najgłośniejszym przypadkiem jest sprawa Huawei, które zostało wpisane na czarną listę chińskich przedsiębiorstw. Miało ono bowiem ściśle współpracować z Pekinem przy zbieraniu danych od swoich klientów.

Zobacz także: Szef Twittera o niezadowoleniu użytkowników: Mogą przejść do innego serwisu

Zyskujące spore grono sympatyków i użytkowników straciło dostęp do usług amerykańskiego potentata Google, które oferowało im swoje aplikacje. Dla wielu potencjalnych nabywców obecność usług Google jest istotne przy wyborze marki telefonu komórkowego.

Do tej pory wiele osób nie wie, czy Huawei rzeczywiście zasłużyło na swój los, czy też padło ofiarą wojny politycznej i już wkrótce do tej chińskiej marki dołączą kolejne. Najnowsze decyzje USA w tej sprawie nie są optymistyczne.

Xiaomi również groźne?

Zgodnie z informacjami od agencji Reuters, Pentagon uznał Xiaomi za przedsiębiorstwo potencjalnie zagrażające bezpieczeństwu, które również ma współpracować blisko z pekińskim rządem. Departament Obrony potwierdził doniesienia medialne, uznając że chiński przedsiębiorca znajduje się w bliskich relacjach z Pekinem, choć jest firmą prywatną.

W tym konkretnym przypadku amerykańscy inwestorzy nie mogą inwestować w Xiaomi i muszą odsprzedać swoje udziały, ale amerykańskie firmy ciągle mogą z tą marką współpracować.

gsmmaniak.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY