Zmarł multimiliarder – sponsor Trumpa i Netanjahu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. Wikimedia Commons

W wieku 87 lat zmarł amerykański multimiliarder żydowskiego pochodzenia Sheldon Adelson. Swoimi funduszami umożliwił on dojście do władzy Donalda Trumpa w 2016 (był jego największym sponsorem) i powrót Benjamina Netanjahu na stanowiska premiera Izraela w 2009.

Multimiliarder był największym sponsorem obu kampanii Trumpa, w 2016 i 2020, a także m. in. jego funduszu na rzecz obrony przed oskarżeniami o współpracę z Rosją. Choć przez wiele lat był Demokratą, to gdy Republikanie stali się wyraźnie bardziej proizraelscy, przeszedł na ich stronę.

Adelson twierdził, że “wspieranie liberalnych demokracji, takich jak Izrael”, walka z Iranem itp. Stał za sukcesem nie tylko prezydenta USA, ale też premiera Izraela. W 2007 z dnia na dzień wypuścił na izraelski rynek codzienną, darmową gazetę tabloidową o wielosettysięcznym nakładzie – “Izrael Hajom”, czyli “Izrael Dzisiaj”. Gazeta zalała kraj, szybko stając się najczęściej czytaną w kraju. Tabloid jednoznacznie popierał Benjamina Netanjahu, który już po 1,5 roku wygrał kolejne wybory i w marcu 2009 po 10-letniej przerwie znów został premierem Izraela, którym jest nieprzerwanie do dziś, po drodze stając się najdłużej urzędującym szefem rządu w historii. Pismo w zdecydowanie pozytywnym świetle ukazało także amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Wydawcą “Izrael Hajom” jest żona zmarłego multimiliardera – Miriam Adelson. W 2018 otrzymała ona od Trumpa najwyższe amerykańskie odznaczenie cywilne, Prezydencki Medal Wolności.

– Jeden z największych darczyńców w historii narodu żydowskiego, syjonizmu, państwa Izrael i żydowskich osiedli (budowanych na zdobytych od Arabów terytoriach) – tak zmarłego Adelsona określił premier Netanjahu. Jego majątek szacowano aktualnie na 36 miliardów dolarów. Był jednym z 30 najbogatszych ludzi na świecie. Posiadał wiele kasyn.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY