REKLAMA

Niedzielski: „Rektorowi WUM zabrakło odwagi cywilnej”

REKLAMA

Wiadomo już, iż profesor Zbigniew Gaciong, rektor WUM nie poda się do dymisji. Decyzję skrytykował Minister Zdrowia, Adam Niedzielski.

MZ Niedzielski twierdzi, iż rektor „rozpaczliwie broni” swojego stanowiska po aferze ze szczepieniem celebrytów poza kolejnością. „To rozpaczliwa obrona stanowiska” – skomentował wydane niedawno oświadczenie. Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego poinformował bowiem oficjalnie, iż nie poda się do dymisji.

„W związku z wypowiedziami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który podczas konferencji prasowej w dniu 11.01.2021 r. wyraził oczekiwanie mojej dymisji z funkcji rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, oświadczam, że nie ustąpię z zajmowanego stanowiska” – poinformował prof. Zbigniew Gaciong. Niedzielski wyraził bowiem opinię, iż dymisja powinna nastąpić ze względu na nieprawidłowości w procesie szczepień.

Na 450 dawek szczepionki przekazanych szpitalowi, aż 200 miały otrzymać osoby, którym one nie przysługiwały. Całą Polskę obiegła „afera szczepionkowa”, której przyczyną było zaszczepienie m.in. Krystyny Jandy i innych „osobowości” medialnych. Celebryci zarzekali się, iż byli przekonani o dobroczynnym dla społeczeństwa charakterze szczepień. Utrzymują, iż myśleli, że biorą udział w kampanii zachęcającej do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi. Ministerstwo Zdrowia nie zgodziło się jednak z tą narracją, a szpital ukarano grzywną 350 tysięcy złotych. Zdaniem MZ, rektor powinien złożyć w tej sytuacji rezygnację ze stanowiska.

Ta opinia z kolei wywołała medialną burzę wśród Polaków. Głośno przypominano, iż poprzedni minister zdrowia, Łukasz Szumowski, nie poniósł żadnych konsekwencji – ani z racji zakupu respiratorów od handlarza bronią, ani za żadną z licznych afer z początku pandemii. Poprzednik obecnego MZ nie cieszył się uznaniem Polaków. Jego sprzeczne ze sobą decyzje i zapewnienia, w połączeniu z podejrzaną sytuacją majątkową i siecią powiązań z bogacącymi się na epidemii sprzedawcami sprawiły, iż społeczeństwo nie wspomina go ciepło. Najbardziej bulwersujący wydaje się jednak fakt, iż Szumowski nie został pociągnięty do odpowiedzialności. Internauci chóralnie zarzucili Niedzielskiemu skrajną hipokryzję.

Tymczasem, MZ odniósł się do decyzji rektora WUM, pisząc o „braku odwagi cywilnej”. Ponadto, „próba nadania tej sytuacji kontekstu politycznego i sprowadzenia jej do przepychanki z Ministrem Zdrowia to rozpaczliwa obrona stanowiska”. „Rektor ponosi odpowiedzialność nie wobec mnie a wobec studentów, akademików i osób oczekujących na szczepienie. Zabrakło odwagi cywilnej” – stwierdził Niedzielski.

Rp

REKLAMA

Komentarze