REKLAMA

Fiskus utrudnia przedsiębiorcom rozliczanie się z działalności

REKLAMA

W dobie panujących utrudnień nałożonych przez rząd ze względu na koronawirusa, fiskus utrudnia przedsiębiorcom rozliczanie się ze swojej działalności. Roczne zeznania podatkowe nie będą dla nich dostępne w formie elektronicznego formularza. Zaletą funkcjonowania e-PITu jest trzymiesięczny okres oczekiwania na zwrot środków.

Ministerstwo Finansów informuje, że przedsiębiorcy będą mieli utrudnione zadanie przy składaniu elektronicznego rozliczenia z PITem. Jak dotychczas nie uruchomiono takiej możliwości dla tej grupy społecznej w przeciwieństwie do osób fizycznych.

Zobacz także: Kongres Polskiego Biznesu wesprze przedsiębiorców, którzy wznowią działalność

„Przygotowanie e-PIT-u dla przedsiębiorców jest zadaniem o wiele bardziej skomplikowanym niż przygotowanie takiego rozwiązania dla osób fizycznych. W przypadku przedsiębiorców mamy do czynienia z dochodami z różnych źródeł, czasami takimi, do których my na tym etapie przygotowywania formularza nie mamy dostępu” – wyjaśniała rzecznik prasowa Ministerstwa Finansów.

Fiskus blokuje dostęp do e-PITu

Urząd Skarbowy udostępni elektroniczną możliwość dopiero po jej opracowaniu. Nawet szybkie złożenie rozliczenia w standardowy sposób nie skróci okresu zwrotu podatku. Czas trzymiesięcznego oczekiwania rozpocznie się bowiem od 15 lutego.

„Nie wykluczamy w przyszłości pojawienia się takiego rozwiązania, że to będzie e-PIT dla przedsiębiorców częściowo wypełniony przez skarbówkę, który oni będą musieli dodatkowo uzupełnić tymi danymi, jakie są w ich posiadaniu” – poinformowała Iwona Prószyńska.

Rzecznik prasowa resortu finansów dodała, że terminy ws. rozliczeń i zwrotów nadpłaconych podatków wynikają z przepisów. Regulacje są takie same zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorców.

radiomaryja.pl

REKLAMA

Komentarze