Niedzielski: 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych, 4 poważne

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Adam Niedzielski

/ Fot. MZ/ Twitter

– W Polsce mieliśmy do tej pory w przypadku szczepienia na COVID jedynie 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), z czego 32 miały charakter łagodny, 4 poważny i jeden ciężki – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Nie ujawnił szczegółów wymienionych efektów ubocznych.

Minister Niedzielski podkreślił, że 37 takich przypadków na ponad 250 tys. osób zaszczepionych na koronawirusa to niewielka ilość. – Dzisiaj mamy ponad 250 tys. osób zaszczepionych na COVID-19. Z raportu Głównego Inspektora Sanitarnego i całej Inspekcji Sanitarnej wynika, że w Polsce mieliśmy do tej pory w przypadku szczepienia na COVID jedynie 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 32 miały charakter łagodny, 4 poważny i jeden ciężki – powiedział podczas konferencji prasowej.

Zobacz także: Kanadyjski spray do nosa zabija koronawirusa. Ponad 90% skuteczności

Minister zdrowia odniósł się też do kryteriów dopuszczenia szczepionki na koronawirusa oraz odszkodowań za ewentualne efekty uboczne. – Jedynym, co się zmieniło w tej sytuacji, było tylko i wyłącznie to, że te badania faktycznie rozpoczynały się nie po złożeniu wniosku przez daną firmę, tylko Europejska Agencja Leków (EMA) współuczestniczyła w badaniu, na bieżąco odbierając wyniki – zaznaczył. – Niemniej jednak mając świadomość tego bezpieczeństwa, ale też wątpliwości, które pojawiły się w odbiorze społecznym, zdecydowaliśmy się zmienić sposób dochodzenia odszkodowania w przypadku niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) – podkreślił.

– Ta zmiana polega na powołaniu Funduszu Kompensacyjnego, ale nie o sam Fundusz tu chodzi, ale o procedurę. Ta procedura z założenia ma zlikwidować niedogodności (…) związane z postępowaniem sądowym, czyli niedogodności, które dotyczą przede wszystkim czasu trwania takiego dochodzenia o odszkodowanie, ale też oczywiście uprościć tę procedurę i zrobić ją tańszą dla osoby, która takiego odszkodowania potrzebuje, czy się o nie ubiega – zaznaczył minister Niedzielski.

radiomaryja.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY