Mosbacher zostanie odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ źródło: wikipedia

Kończącą swoją misję ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher zostanie odznaczona przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. Ma to związek z zakończeniem przez nią swojej pracy w naszym kraju.

Nie podano uzasadnienia takiej decyzji wobec ambasador Mosbacher. Pod koniec grudnia poinformowała ona, że złożyła rezygnację z funkcji ambasadora z dniem 20 stycznia, kiedy będzie miała miejsce inauguracja 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. W zeszłym tygodniu Kongres USA zatwierdził głosy Kolegium Elektorów, uznając Demokratę Joe Bidena za zwycięzcę wyborów prezydenckich z listopada 2020 r.

Ambasador Mosbacher zasłynęła m.in. atakowaniem Polski w kwestii LGBT. Otwarcie upominała się też o interesy amerykańskich firm, jak Discovery, właściciela m.in. TVN czy Eurosportu. Jej odwołania domagała się Konfederacja. W lipcu ubiegłego roku Michał Wawer z Ruchu Narodowego powoływał się na art. 41. konwencji wiedeńskiej. – Georgette Mosbacher złamała ten przepis już tyle razy, że najwyższy czas ogłosić ją persona non grata i poprosić rząd USA o wyznaczenie nowego ambasadora – mówił wówczas. – Dzisiaj nadszedł czas, aby uznać panią ambasador za personę non grata. Nie może być tak, że w XXI wieku wobec suwerennego państwa polskiego, wysłannik Stanów Zjednoczonych zachowuje się jak w rosyjski ambasador Replin wobec polskich władców i posłów. Wzywamy rząd do zdecydowanej reakcji w tej sprawie! – podkreślał wówczas Robert Winnicki. Taka reakcja jednak ze strony polskich władz nie nastąpiła, a w końcu ambasador sama zrezygnowała. Teraz Prezydent RP uznał, że zasługuje na wysokie polskie odznaczenie.

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej #STOP447, stworzony z inicjatywy Rot Niepodległości, w jednym z wpisów apelował do ambasador: „Mosbacher GO HOME!”.

rmf24.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY