Papież zezwolił kobietom zostać akolitami i lektorami

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W Kościele Katolickim doszło do prawdziwej rewolucji. Papież Franciszek zmienił przepisy Kodeksu Prawa Kanonicznego dając możliwość kobietom do zostania akolitami i lektorami. Od teraz kobiety będą miały możliwość m.in. posługi przy ołtarzu, czy nawet rozdawać Komunię Świętą.

Ojciec Święty postanowił zmodyfikował prawo kanoniczne w ten sposób, aby umożliwić kobietom szerszą posługę w kościele. Dotychczas, należało wcześniej otrzymać zgodę proboszcza lub wikariusza, aby przeczytać lekcję w trakcie Mszy Świętej. Po dzisiejszych zmianach kobiety zyskają w Kościele Katolickim nowe funkcje, które miały w nich wcześniej ograniczone pole manewru.

Zobacz także: Impeachment Trumpa? Nancy Pelosi: „Wyeliminuje możliwość reelekcji”

Watykan podkreśla, że zaproponowane przez Papieża nie wdrażają w Kościele nic nowego. Mają one być wyłącznie potwierdzeniem prowadzonej od dłuższego czasu praktyki.

Papież zezwolił kobietom udzielać Komunię Świętą?

Dokument motu proporio zatytułowany “Spiritus Domini” wprowadza w 230 kanonie Kodeksu Prawa Kanonicznego zmiany, które pozwalają na ustanawianie kobiet do funkcji lektorskiej oraz na funkcję akolita. Dotychczas obie posługi były zarezerwowane tylko dla mężczyzn.

“W ostatnich latach dokonał się rozwój doktrynalny, który uwypuklił sposób, w jaki niektóre posługi ustanowione przez Kościół opierają się na wspólnym statusie ochrzczonych i przynależności do królewskiego kapłaństwa otrzymanego w sakramencie chrztu. Różnią się one zasadniczo od posługi święceń otrzymywanej razem z sakramentem. Utrwalona praktyka w kościele łacińskim potwierdza, że posługę świecką opartą na sakramencie chrztu, można powierzyć wszystkim wiernym płci męskiej lub żeńskiej, zgodnie z tym, co jest już domyślnie przewidziane w kanonie 230” – argumentował Papież Franciszek.

Za sprawowane funkcje kobiety nie będą otrzymywały wynagrodzenia. Watykan podkreśla również, że decyzja ta nie wydaje zgody na święcenia kapłańskie dla kobiet.

Lektorzy w Kościele zajmują się czytaniem Słowa Bożego w czasie liturgii. Akolita to świecki, który pomaga kapłanowi w sprawowaniu liturgii. Może m.in. nieść krzyż w czasie procesji czy podawać księgi liturgiczne, jak i również pomagać przy rozdawaniu Komunii Świętej w czasie Eucharystii lub zanosząc ją osobom chorym.

Vatican News

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY