Impeachment Trumpa? Nancy Pelosi: “Wyeliminuje możliwość reelekcji”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Donald Trump.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi stwierdziła, iż jednym z głównych czynników motywujących impeachment Trumpa jest wyeliminowanie wszelkich szans na jego reelekcję.

Pelosi udzieliła wywiadu w programie “60 minut”, wyemitowanym w niedzielę wieczorem. Przewodnicząca Izby Reprezentantów stwierdziła, iż istnieje wiele czynników, dla których przeciwnicy Trumpa domagają się jego impeachmentu. Jedną z kluczowych motywacji dla próby usunięcia go ze stanowiska, zdaniem Pelosi, jest “wyeliminowanie wszelkich szans na ponowne wybranie” na prezydenta.

Sprawa impeachmentu Trumpa pojawiła się w następstwie zamieszek na Kapitolu z 6 stycznia bieżącego roku. Demokraci obwinili prezydenta o rzekome “podgrzanie nastrojów” czy “zachęcanie do przemocy”. Według nich, to gorąca przemowa prezydenta doprowadziła do rozruchów. Podczas swojego przemówienia Trump oświadczył bowiem, iż “nigdy się nie podda”. W wyniku rozruchów zmarło pięć osób, zaś dziesiątki osób zostały aresztowane.

Przeczytaj również: Demokraci usuną Trumpa przed czasem? Złożą wniosek o impeachment

W odróżnieniu od krwawych zamieszek Black Lives Matter, Demokraci nie potraktowali akcji pod Kapitolem jako “głosu społeczeństwa” ani “prawdziwej demokracji”. Obrońcy łupieżców plądrujących i podpalających latem USA jednoznacznie potępili akcję zwolenników Trumpa. Pojawiły się zarzuty o “mordowanie demokracji” czy “niszczenie podstawowych wartości Amerykanów”. Są to zatem wyjątkowo poważne zarzuty, którymi w głównej mierze obarczono Trumpa. Sama Pelosi nazwała wtargnięcie do Kapitolu “strasznym wykroczeniem” i obwiniła za nie prezydenta.

Podczas rozmowy z Pelosi korespondent Leslie Stahl podniósł, iż istnieje możliwość wyjścia Trumpa z sytuacji obronną ręką. Co za tym idzie, możliwa jest jego ponowna kandydatura. Pelosi odparła, iż to właśnie perspektywa “ponownego kandydowania Trumpa na prezydenta” jest jedną z motywacji „jakie ludzie mają, opowiadając się za impeachmentem”.

„(…) Kongres ma silne poparcie dla ponownego oskarżenia prezydenta” – powiedziała Pelosi. „Ten prezydent jest winien podżegania do powstania. Musi za to zapłacić cenę”. Kobieta oskarżyła polityka o bycie “bezpośrednim zagrożeniem” zarówno dla Konstytucji Stanów Zjednoczonych, jak i samej idei demokracji. „Chroniąc naszą Konstytucję i naszą Demokrację, będziemy działać pilnie, ponieważ ten prezydent stanowi bezpośrednie zagrożenie dla obu” – oznajmiła Przewodnicząca Izby Reprezentantów. „Groza trwającego ataku na naszą demokrację, której dopuszcza się ten prezydent, nasila się, podobnie jak pilna potrzeba działania”.

Fox News

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY