REKLAMA

Demokraci usuną Trumpa przed czasem? Złożą wniosek o impeachment

Do końca kadencji Prezydenta Donalda Trumpa pozostało zaledwie 10 dni, jednak Demokraci chcą już wcześniej pozbyć go z piastowanego stanowiska. W poniedziałek mają złożyć w Kongresie wniosek o impeachment. Partia Demokratyczna posiada obecnie większość w Senacie oraz w Izbie Reprezentantów, a 20. stycznia urząd Prezydenta obejmie Joe Biden.

Po środowych zamieszkach na waszyngtońskim Kapitolu, Partia Demokratyczna chce przeprowadzić szybki proces impeachmentu na Prezydencie Donaldzie Trumpie. Amerykański przywódca 20. stycznia przekaże władze na ręce Joe Bidena, który wygrał w listopadowych wyborach prezydenckich.

Zobacz także: Twitter zawiesił konto Trumpa i współpracowników na stałe

Jednym ze zwolenników usunięcia Prezydenta Trumpa ze stanowiska jest burmistrz Nowego Jorku, Bill de Blasio – „Donald Trump musi natychmiast odejść. Każdy, kto jest tak zdradziecki, każdy, kto stracił kontrolę nad swoimi zdolnościami umysłowymi do tego stopnia, aby rozpocząć powstanie przeciwko Stanom Zjednoczonym, nie powinien trzymać palca na guziku nuklearnym” – powiedział.

Demokraci nie zamierzają czekać

Pomimo zaledwie 10. dni do końca kadencji Demokraci chcą jak najszybciej opróżnić stanowisko Prezydenta przez obecnego przywódcę, który ich zdaniem podżegał do zamieszek. Pod wnioskiem o impeachment podpisało się już 180 kongresmenów. Na biuro administracji Kongresu ma on już trafić w poniedziałek.

„Była to próba zahamowania procesu konstytucyjnego i obalenia rządu”– argumentowała Hakeem Jeffries, członek Izby Reprezentantów z Partii Demokratycznej.

Na drugą próbę przedwczesnego usunięcia ze stanowiska prezydenta (na początku ubiegłego roku podjęto pierwszą taką próbę – red.), odpowiedział Biały Dom.

„Zarówno prezydent, jak i cała administracja w najostrzejszych możliwych słowach potępia przemoc, która miała miejsce. To niedopuszczalne, a ci, którzy złamali prawo, powinni być ścigani w najszerszym możliwym zakresie” – podkreśliła rzecznik prasowy Białego Domu, Kayleigh McEnany.

Niewykluczone, że do głosowania w sprawie impeachmentu dojdzie jeszcze przed piętnastym stycznia. Pięć dni później Joe Biden zostanie zaprzysiężony na nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. W takim przypadku na kilka dni Prezydentem zostanie Mike Pence, obecny Wiceprezydent USA.

Radio Maryja

REKLAMA

Komentarze