REKLAMA

Twitter usunął wpis Chameneiego o szczepionkach. Naruszył ich zasady

REKLAMA

Twitter usunął tweeta Najwyższego Przywódcy Iranu, ajatollaha Alego Chameneiego, sugerującego, że szczepionki przeciwko koronawirusowi produkowane w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii są „niewiarygodne”. Zdaniem administracji portalu wpis naruszył obowiązujące w serwisie zasady.

Co ciekawe, Twitter jest oficjalnie zakazany w Iranie, niemniej jednak kilku ważnych irańskich polityków i urzędników, w tym prezydent i jego minister spraw zagranicznych, posiada tam zweryfikowane konta i często z niego korzysta. Tak też jest w przypadku ajatollaha Alego Chameneiego.

– Import szczepionek wyprodukowanych w USA lub Wielkiej Brytanii jest zabroniony. Są całkowicie niewiarygodne. Nie jest wykluczone, że zechcą zanieczyścić inne narody – napisano w piątek na anglojęzycznym koncie Chameneiego. – Biorąc pod uwagę nasze doświadczenia z dostawami krwi skażonej wirusem HIV we Francji, francuskie szczepionki też nie są godne zaufania – można było przeczytać. Cały wpis okraszono hasztagiem #CoronaVaccine.

Zobacz także: Netanyahu zapowiada: Do końca marca zaszczepimy wszystkich na koronawirusa

Jednak niedługo później wpis zniknął. Zamiast niego pojawił się komunikat, że został usunięty z powodu naruszenia zasad Twittera. Rzecznik Twittera powiedział w sobotę, że tweet „narusza w szczególności naszą politykę dotyczącą wprowadzających w błąd informacji dotyczących COVID-19”. – Właściciel konta będzie musiał usunąć naruszający prawa tweet, zanim odzyska dostęp do swojego konta – podkreślił.

Zakaz Chameneiego dotyczy szczepionek wyprodukowanych przez gigantów farmaceutycznych Pfizer z USA i jego niemieckiego partnera BioNTech, amerykańską firmę Moderna oraz szczepionki wyprodukowanej przez międzynarodową firmę AstraZeneca i brytyjski Oxford University.

Tweety Chameneiego są zarządzane przez jego biuro i zazwyczaj zawierają wypowiedzi wygłaszane podczas kazań, które są później publikowane przez irańskie media. Angielskojęzyczne konto @khamenei_ir ma ponad 873 000 obserwujących, w tym zweryfikowane konta czołowych irańskich urzędników, takich jak prezydent Rouhani i minister spraw zagranicznych Mohammed Javad Zarif.

timesofisrael.com

REKLAMA

Komentarze