Netanyahu zapowiada: Do końca marca zaszczepimy wszystkich na koronawirusa

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Netanjahu

Netanjahu / Fot. Wikimedia Commons

– Umowa, którą zawarłem z firmą Pfizer, umożliwi nam zaszczepienie wszystkich obywateli Izraela w wieku powyżej 16 lat do końca marca, a może nawet wcześniej – poinformował izraelski premier Beniamin Netanyahu. – Co oznacza, że ​​zaszczepimy całą odpowiednią populację i każdego, kto chce móc się zaszczepić – dodał. 23 marca odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne.

Dzięki podpisanej z koncernem Pfizer umowie, do Izraela zostaną dostarczone dodatkowe miliony szczepionek. Pierwszy samolot z nowymi dostawami wylądował w tym kraju już kilka dni temu. Netanyahu powiedział, że Izrael będzie „krajem wzorowym” dla firmy Pfizer, oferując dane statystyczne na temat skuteczności szczepionki. Warto dodać, że pod koniec grudnia dyrektor generalny Ministerstwa Zdrowia Chezy Levy ogłosił utworzenie komisji śledczej w celu zbadania zgonów po przyjęciu szczepionki na koronawirusa.

Kilka dni temu informowaliśmy, że już niemal 12% ludności Izraela zaszczepiono na koronawirusa. To rekordowy odsetek. Z kolei biorąc pod uwagę liczby bezwzględne, najwięcej zaszczepionych jest w najludniejszym państwie świata – Chinach. Jednak i w tej kategorii Izrael utrzymuje się w ścisłej czołówce.

Według strony informacyjnej Ynet, Pfizer błagał Izrael o udostępnienie danych na temat szczepień. Izrael do czwartku odmawiał. Udostępnienie danych koncernowi miało być kompromisem za gotowość firmy do sprzedaży tak wielu szczepionek do Izraela przed innymi krajami.

– Zwycięstwo nad koronawirusem jest na wyciągnięcie ręki – zapowiedział izraelski premier. – Izrael jest światowym liderem pod względem wskaźnika szczepień. Umowa z firmą Pfizer pomoże nam nadal skutecznie szczepić każdego, kto chce i pozwolić krajowi na jak najszybszy powrót do rutyny – oświadczyło z kolei ministerstwo zdrowia.

W ostatnich dniach Izraelski Związek Nauczycieli zapowiedział strajk, jeśli nauczyciele nie zostaną szybko zaszczepieni. Jednak nowe dostawy szczepionek pozwoliły na rozwiązanie sporu. Do Izraela w ostatnich dniach dotarły też szczepionki koncernu Moderna.

timesofisrael.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY