Gang cyberprzestępców złapany. Kilkadziesiąt osób usłyszało zarzuty

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Policja rozbiła gang cyberprzestępców. 60 osobom postawiono zarzuty oszustw komputerowych, kradzieży pieniędzy z kont bankowych, włamywania do sieci oraz prania brudnych pieniędzy. Dotychczas w areszcie osadzono 28 osób, reszta czeka na rozprawę sądową.

Śledczy z polskiej policji przeprowadzili akcję zatrzymania sporej grupy przestępczej, podejrzewanej o popełnienie wielu różnych przestępstw z kradzieżą środków finansowych włącznie. Spośród 60 osobowej grupy aresztowano dotychczas 28 osób. Wszyscy oczekują teraz na rozprawę sądową, która wymierzy sprawiedliwość za prowadzenie nielegalnej działalności.

Zobacz także: Więźniowie otrzymają „zachęty”, żeby zaszczepili się na COVID-19?

Gang cyberprzestępców podejrzany jest o prowadzenie kilkudziesięciu fałszywych sklepów internetowych. W ten sposób okradano tysiące niewinnych osób, nieświadomych skali procederu. Osoby te płaciły z góry za towar i usługi, które nigdy nie zostały zrealizowane.

Służby powstrzymały gang cyberprzestępców

Jak podała w piątek śląska policja, ustalenie członków grupy było możliwe dzięki wspólnym działaniom policjantów zwalczających cyberprzestępczość z KWP w Katowicach, CBŚP, KWP w Łodzi i Gorzowie Wielkopolskim, a także Komendy Stołecznej Policji, we współpracy z CERT Polska – zespołem zajmującym się reagowaniem na naruszanie bezpieczeństwa w internecie. 

Podejrzanym oraz aresztowanym postawiono już zarzuty, które obejmują m.in. kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, oszustwa komputerowe, kradzież z włamaniem na konta bankowe oraz za włamywanie do sieci internetowej.

“W ustalaniu i zatrzymaniu podejrzanych istotna okazała się współpraca między funkcjonariuszami z różnych jednostek. W wyniku przeprowadzonych czynności śledczy z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach ustalili osoby podejrzane odgrywające kluczową rolę w tym przestępczym procederze” – wyjaśnia śląska policja.

W grudniu 2020 r. policjanci zatrzymali 7 osób, a w ramach wielu działań podjętych w tej sprawie zarzuty usłyszało 60 podejrzanych. Funkcjonariusze wykonali także ponad 100 przeszukań, w wyniku których zabezpieczyli sprzęt elektroniczny, dokumenty, jak również karty bankowe i karty SIM zarejestrowane na podstawione osoby oraz maski i przebrania wykorzystywane do wypłat pieniędzy z bankomatów; przejęto także broń i narkotyki.

Jak podała Prokuratura Regionalna w Warszawie, w sprawie tymczasowe aresztowanie stosowano w sumie wobec 28 osób, aktualnie z uwagi na zaawansowanie postępowania – areszt jest stosowany wobec 19 osób. Postępowanie obejmuje kilka powiązanych wątków.

polsatnews.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY