Będzie obowiązek zgłoszenia pieca grzewczego. Pod karą grzywny

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Jeszcze w tym roku polski rząd ma wprowadzić obowiązek zgłaszania czym ogrzewa się swój budynek. W przypadku jego niedopełnienia trzeba będzie liczyć się z karą grzywny. Powstanie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków.

CEEB będzie bazą danych z informacjami o źródłach ciepła w domach, budynkach wielorodzinnych, budynkach publicznych i lokalach usługowych. Znajdą się w niej także m.in. dane z przeglądów kominiarskich oraz informacje o otrzymanej pomocy finansowej na termomodernizację czy wymianę pieca. Taka ewidencja ma ułatwić samorządom planowanie polityki antysmogowej. Każdy będzie musiał zgłosić, czym ogrzewa swój budynek. Jeżeli tego nie zrobi w odpowiednim terminie, będzie się musiał liczyć z karą grzywny.

– Jeżeli nie będzie opóźnień, to właśnie w pierwszym kwartale 2021 roku zaczniemy budować oprogramowanie umożliwiające zbieranie tych danych od właścicieli i zarządców nieruchomości – zapowiedziała p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska. Nowy obowiązek będzie zakładał zgłaszanie, jakie posiadamy źródła ciepła o nominalnej mocy cieplnej do 1 MW. Zgłoszeniu będą podlegały wszystkie typy źródeł ciepła, od kotłów na paliwo stałe po pompy ciepła i kolektory słoneczne.

Zobacz także: Fundacja Batorego przegrywa z Ordo Iuris. Musi ujawnić szczegóły przyznawania grantów

Nie jest jeszcze pewne, kiedy dokładnie wejdzie w życie nowy obowiązek. Od momentu kiedy ruszy, właściciele i zarządcy nieruchomości będą mieli 12 miesięcy, aby dokonać stosownego zgłoszenia. W przeciwnym wypadku zostanie na nich nałożona grzywna. Znacznie krótszy okres otrzymają osoby, które dopiero teraz zbudują dom. W tym wypadku czas na zgłoszenie wyniesie 14 dni od momentu uruchomienia źródła pieca. Także będzie trzeba liczyć się z karą grzywny, w przypadku niedopełnienia obowiązku.

Polska na stworzenie Ewidencji otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości około 30 mln zł. Projekt ma być uruchamiany etapami, a docelowo – oprócz informacji o źródłach ciepła – znajdą się w bazie danych także informacje m.in. o uzyskanych przez właścicieli domów dopłatach do termomodernizacji.

kurierlubelski.pl, nczas.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY