Iracki sąd wydał nakaz aresztowania prezydenta Trumpa

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot.wikipedia commons

Sąd śledczy w Bagdadzie wydał nakaz aresztowania prezydenta USA Donalda Trumpa. Polityk jest oskarżony w wyniku ataku amerykańskich dronów, w którym zabito generała Solejmaniego i towarzyszącego mu Abu Mahdiego al-Muhandisa. Według irackiego prawa za zabójstwo z premedytacją grozi kara śmierci.

Nie wiadomo, czy jest związek dzisiejszej decyzji z obecną sytuacją w USA i faktem, że wkrótce prezydent Trump pożegna się ze swoim stanowiskiem. Moment wydania nakazu wydaje się być jednak wymowny. Jak poinformował iracki sąd, decyzja o aresztowaniu Donalda Trumpa „została podjęta po tym, jak sędzia zarejestrował zeznania powodów z rodziny Abu Mahdi al-Muhandisa”.

Zobacz także: „Szwed” Osama oskarżony o zamachy terrorystyczne w Brukseli

Do ataku amerykańskich dronów, w wyniku których zginęli generał Solejmani i towarzyszący mu Abu Mahdi al-Muhandis doszło w styczniu ubiegłego roku. Dzisiejsza decyzja zapada więc niemal rok po rozpoczęciu śledztwa w tej sprawie.

Zabójstwa wywołały kryzys dyplomatyczny i nadwyrężyły stosunki między USA a Irakiem, wywołując gniew szyickich prawodawców, którzy przyjęli niewiążącą rezolucję w celu wywarcia nacisku na rząd, aby wyparł z kraju zagraniczne wojska.

Od tego czasu grupy wspierane przez Iran nasiliły ataki na amerykańską obecność w Iraku, co doprowadziło do groźby ze strony Waszyngtonu, że zamknie swoją misję dyplomatyczną w Bagdadzie.

timesofisrael.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY