Poczta Polska otrzyma rekompensatę za nieprzeprowadzone wybory

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
PiS

Urna wyborcza / fot TT/@PolskieSluzby

Dwa podmioty przynależne do Skarbu Państwa otrzyma rekompensatę za poczynione przygotowania do zeszłorocznych wyborów prezydenckich. Poczta Polska otrzyma 53 miliony złotych, a Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych zaledwie 3 miliony złotych. Ostatecznie wybory prezydenckie odbyły się metodą tradycyjną, co poskutkowało stratami materialnymi.

Krajowe Biuro Wyborcze udzieli wielomilionowej rekompensaty dla dwóch państwowych podmiotów, które brały udział w przygotowaniu do wyborów prezydenckich w 2020 roku. Jest to skutek uchwalonej w lipcu u.r. nowelizacji ustaw, mające wdrożyć odpowiednie środki prawne do walki z koronawirusem i skutkami przybyłymi po czasie epidemii.

Zobacz także: „Jezus był czarnoskórym Palestyńczykiem!” Poprawna do bólu BBC nie ma wątpliwości

Przepisy umożliwiają odwołanie się podmiotów wykonywających polecenie premiera Mateusza Morawieckiego do szefa Krajowego Biura Wyborczego, w celu odzyskania środków zainwestowane w nieudane wybory majowe. Nowelizacja umożliwiła im ubieganie się o jednorazową wypłatę odszkodowania.

Poczta Polska odzyska utracone środki

Krajowe Biuro Wyborcze poinformowało, że przyjęło wnioski Poczty Polskiej oraz Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych w sprawie udzielenia rekompensaty z tytułu poniesionych strat finansowych. Poczta otrzyma 53 miliony 205 tysięcy złotych, natomiast PWPW otrzyma rekompensatę w wysokości 3 milionów 245 tysięcy złotych.

Pierwszy z tych państwowych podmiotów wnioskował o kwotę 17 milionów rekompensaty, drugi z kolei o zaledwie 960 tysięcy złotych. W obu przypadkach szefostwo KBW uznało kwoty za niezasadną.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł we wrześniu ub. r. o nieważności kwietniowej decyzji premiera zobowiązującej Pocztę Polską do przygotowania w maju 2020 r. wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym. Sąd uznał, że decyzja ta rażąco naruszyła prawo. Od wyroku WSA premier złożył kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Do wyborów 10 maja 2020 r. w trybie korespondencyjnym ostatecznie nie doszło. Państwowa Komisja Wyborcza 7 maja br. zakomunikowała, że głosowanie 10 maja nie może się odbyć i nie mogą mieć zastosowania przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem, nie będzie obowiązywać cisza wyborcza, a lokale wyborcze pozostaną zamknięte. Wybory prezydenckie przeprowadzono 28 czerwca (I tura) i 12 lipca (II tura) w zdecydowanej większości w sposób tradycyjny.

onet

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY