Zmiany w Kancelarii Prezydenta. Odchodzi Krzysztof Szczerski

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Prezydent Andrzej Duda dokonał sporej zmiany w swojej kancelarii. Ze stanowiska kierowniczego ustąpił Krzysztof Szczerski, a na jego miejsce Prezydent postawił na Pawła Szrota. Z kolei wiceprzewodniczącym Kancelarii Prezydenta został Piotr Ćwik.

Potwierdziły się doniesienia portalu “300polityka” o odejściu Krzysztofa Szczerskiego z szefostwa Kancelarii Prezydenta na rzecz nowo powstałego Biura Polityki Międzynarodowej, które ma działać na wzór Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Zobacz także: Tysiące osób uczciły pamięć irańskiego generała zabitego przez USA

Zmiany w Kancelarii Prezydenta dotyczą ścisłej czołówki tj. szefa Kancelarii oraz wiceszefa. W miejsce Krzysztofa Szczerskiego przybędzie były wiceszef Kancelarii Premiera Paweł Szrot. Z kolei Piotr Ćwik zastąpi w prezydenckim gabinecie Pawła Muchę.

“Biuro Spraw Zagranicznych, jak BBN, ma zostać wyposażone w silniejszą siatką ekspertów i zdolność mocniejszego wpływania na dyplomację, zwłaszcza w kontekście Trójmorza i polityki sąsiedzkiej, które są szczególnie bliskie prezydentowi” – informował wcześniej na portalu “300polityka” redaktor Łukasz Mężyk.

Zmiany długofalową koncepcją polityczną?

Krzysztof Szczerski w przeszłości był wielokrotnie wymieniany w gronie faworytów na objęcie urzędu Ministra Spraw Zagranicznych. Utworzenie specjalnego prezydenckiego pełnomocnictwa przy powstawaniu Biura Polityki Międzynarodowej, może stworzyć okazję trampoliny w karierze byłego szefa Kancelarii Prezydenta.

Z kolei Paweł Mucha z dniem 1. stycznia 2021 roku rolę doradcy społecznego Prezydenta. Stracił on funkcję po tym jak w rzekomy stan niełaski u Premiera Mateusza Morawieckiego podpadł Piotr Ćwik. Jeszcze w październiku obejmował urząd sekretarza stanu przy Prezydencie, aby po kilku miesiącach przesunąć się wyżej w hierarchii prezydenckich urzędników.

Należy również zaznaczyć, że decyzje w sprawie zmian kadrowych na najwyższym szczeblu biura Prezydent podjął już 28. grudnia 2020 roku.

rp.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY