Ukraińcy świętowali 112. urodziny zbrodniarza. “Czyja Ukraina? Bandery!”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Restrykcje związane z pandemią nie przeszkodziły Ukraińcom w świętowaniu rocznicy urodzin Stepana Bandery. Marsze ku czci “bohatera” UPA zorganizowano w wielu miastach na terenie całego kraju.

W piątek 1 stycznia odbyły się marsze z okazji 112. rocznicy urodzin lidera Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). Coroczne pochody organizowały środowiska neobanderowskie, w tym “Prawy Sektor”.

Pomimo reżimu sanitarnego spowodowanego pandemią, tłumne uroczystości z pochodniami odbyły się bez zakłóceń. Uczestników chroniła policja oraz Gwardia Narodowa. W pochodach i wiecach wzięły udział tysiące osób.

Neobanderowcy otwarcie zapraszali do udziału w marszu, publikując zaproszenia w Internecie: „Zachęcamy wszystkich do udziału w marszu, aby pokazać, że Ukraińcy razem – to siła! Ukraińcy pamiętają o swoich bohaterach i nie pozwolą nikomu obrażać ich pamięci!” – napisali członkowie “Prawego Sektora”.

Apele o przybycie spotkały się z dużym odzewem społeczeństwa. Ukraińcy tłumnie przybyli na “tradycyjne” już marsze ku czci zbrodniarza Bandery. Manifestujący machali czerwono-czarnymi flagami, wznosząc okrzyki na cześć swojego “bohatera”. “Stepan Bandera – sława, sława, sława!” – krzyczeli Ukraińcy. “Czyja Ukraina? Bandery!” Marsze odbyły się m.in. w Kijowie, we Lwowie, Tarnopolu i Stanisławowie.

Uroczystości we Lwowie miały charakter oficjalny. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. szef regionalnej administracji państwowej Maksym Kozytsky, kierownictwo rad wojewódzkich i miejskich, deputowani ludowi, deputowani do sejmiku, członkowie społeczeństwa. Wszyscy złożyli kwiaty pod pomnikiem Bandery i odśpiewali hymn Ukrainy.

W ramach obchodów wręczono laureatom konkursu im. Bohatera Ukrainy Stepana Bandery nagrody w kilku kategoriach: publicznej, politycznej, naukowej i oświatowej państwowości. “Nagroda pieniężna każdego ze zdobywców nagrody wynosi 20 000 hrywien” – informuje pravda.com.ua.

Równie hucznie świętowano w Kijowie, gdzie odbył się długi marsz na cześć Bandery. “Policja zaapelowała do organizatorów i uczestników wydarzeń o przestrzeganie ograniczeń kwarantanny i niezakłócanie porządku publicznego” – informuje ukraiński Unian. Kijowska policja czynnie włączyła się w organizację obchodów.

„Przed rozpoczęciem kynolodzy przeprowadzili inspekcję w celu znalezienia podejrzanych przedmiotów w poszukiwaniu materiałów wybuchowych i będą towarzyszyć konwojowi na trasie. Ponadto przedstawiciele policji i innych właściwych służb prowadzą prewencyjne prace wyjaśniające z uczestnikami wydarzenia, w celu zapobiegania wszelkim przestępstwom” – poinformowała policja. Ostatecznie, impreza odbyła się bez zakłóceń.

Kresy.pl, pravda.com.ua

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY