Miliardy od Sorosa narzędziem wpływu na polityków i dziennikarzy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Od 1984 roku Fundacja Open Society (pol. Otwarte Społeczeństwo) George Sorosa zainwestowała 32 miliardy dolarów w sektory mediów, polityki i praw człowieka. Organizacja swoimi funduszami stara się wpływać m.in. na instytucje Unii Europejskiej.

Europejskie Centrum Prawa i Sprawiedliwości (ECLJ) przygotowało raport, z którego wynika, że potężne organizacje pozarządowe wspierają finansowo największe organizacje międzynarodowe, co ma istotny wpływ na oddziaływanie na największe europejskie instytucje polityczne i kwestionuje ich niezależność. Jak przekonują autorzy raportu, Fundacja Open Society, wykorzystując swoją potęgę finansową zdobyła znaczące wpływy w wielu największych i najpotężniejszych instytucjach w Europie, a nawet przeniknęła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Jest również mocno zaangażowana w finansowanie Rady Europy, ONZ i Światowej Organizacji Zdrowia.

Z raportu wynika, że ​​Fundacja Open Society przekazała Radzie Europy ponad 1,5 miliona euro w latach 2004–2013. Do Komitetu Ministrów Rady Europy zostało przesłane zapytanie dotyczące sposobu wykorzystania tych środków oraz publikacji dokumentów związanych z darowiznami. Ta kwestia dotyczy nie tylko Rady Europy. Od 1984 roku organizacja Sorosa zainwestowała 32 miliardy dolarów w sektory mediów, polityki i praw człowieka. Znaczna część jego zainteresowania ogniskuje się w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

Zobacz także: Mandat za bicie dzwonów kościelnych? Absurdalne zachowanie parafian!

Dyrektor ECLJ Gregor Puppinck zwraca uwagę na wpływy Sorosa w kluczowych instytucjach europejskich, takich jak Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz). W raporcie Puppincka zaznaczono, że 22 na 100 sędziów, którzy przewodniczyli ETPCz w latach 2009-2019 wcześniej reprezentowało lub współpracowało z organizacjami pozarządowymi związanymi z Fundacją Open Society, co jego zdaniem stanowi poważny konflikt interesów, zwłaszcza gdy część z sędziów orzekało w sprawach, w których brały udział te same organizacje pozarządowe. Wśród polityków, do osób powiązanych z Sorosem należą m.in. wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova i komisarz ds. Budżetu Johannes Hahn.

rmx.news

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY