Hiszpańska prokuratura: “Rodzina nie może odmówić szczepienia seniora”

Dodano   0  
  Loading
Ręce starszej osoby trzymającej laskę.

/ Fot. Pixabay

– Jeśli nie ma przeciwskazań dla seniora do poddania go szczepieniom, rodzina nie może odmówić (…). W przypadku opiekunów istnieje bowiem zasada, że troszczą się oni o zdrowie osoby sobie powierzonej – podkreślił Norberto Sotomayor z regionalnej prokuratury w Sewilli. Chodzi o sytuację, kiedy ktoś z rodziny jest opiekunem prawnym schorowanej osoby starszej.

Sotomayor powiedział, że w takich przypadkach członkowie rodziny “powinni liczyć się z możliwością utraty prawa do opieki”. Jego słowa wynikają z przypadku rodziny, która zakazała szczepienia seniora ze swojej rodziny przebywającego w jednym z domów spokojnej starości w prowincji Sewilla. Dodał, że spodziewa się kolejnych takich przypadków. Przedstawiciel prokuratury nie odnosił się do innych przypadków, gdy ktoś ma opiekuna prawnego (np. osoby niepełnoletnie, osoby ubezwłasnowolnione), ale zapewne występuje tu analogia. Jeśli nie ma przeciwskazań dla seniora do poddania go szczepieniom, rodzina nie może odmówić (…). W przypadku opiekunów istnieje bowiem zasada, że troszczą się oni o zdrowie osoby sobie powierzonej – podkreślił.

Zobacz także: „Dobrowolne szczepienia”. Represje wobec żołnierzy

Według sondaży chęć zaszczepienia się wykazuje niewiele ponad 30% Hiszpanów. Jak informują tamtejsze media, w przypadku masowego odmawiania przyjęcia szczepionki rząd może zastosować ustawę z 1986 roku, która upoważnia władze do nakazywania obywatelom konieczności szczepień. Jak już informowaliśmy, hiszpański rząd wprowadzi specjalny rejestr osób, które nie chcą poddać się szczepieniom. Tacy ludzie będą musieli podać przyczynę odmowy.

rmf24.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY