REKLAMA

Zgony po zaszczepieniu na koronawirusa. „Mieli wiele chorób”

REKLAMA

85-letni pensjonariusz domu opieki w Kalmarze na południu Szwecji zmarł dzień po przyjęciu szczepionki na koronawirusa. W komunikacie podano, że miał wiele chorób, a dalsze szczepienia będą przebiegać zgodnie z planem. Dwa podobne zgony odnotowano także w Izraelu. Zbada je specjalna komisja.

W Szwecji pensjonariusze domów opieki są grupą priorytetową do szczepienia przeciw koronawirusowi. Szczepienia rozpoczęły się w niedzielę. Jako pierwsza szczepionkę przyjęła 91-letnia mieszkanka domu opieki w Mjoelby. Przez pierwsze kilka dni szczepień na koronawirusa, szczepionki otrzymało około 5 tys. osób.

Region Kalmar zgłosił zdarzenie do Szwedzkiej Agencji ds. Produktów Medycznych jako możliwość wystąpienia skutków ubocznych szczepionki. – Tego typu zgłoszenie jest rutynowym działaniem. Biorąc pod uwagę obawy, jakie mogą wystąpić w odniesieniu do szczepień przeciw Covid-19, ważne jest, abyśmy postępowali w sposób otwarty i zgodnie z prawem – podkreślił Mattias Alvunger z regionu Kalmar.

Zobacz także: „Dobrowolne szczepienia”. Represje wobec żołnierzy

Według komunikatu, do śmierci 85-letniego pensjonariusza domu opieki w Kalmarze doszło w wyniku zatrzymania krążenia.

Dwa podobne przypadki odnotowano w ostatnich dniach w Izraelu. 88-letni mężczyzna zmarł we wtorek w jerozolimskim szpitalu, kilka godzin po otrzymaniu szczepionki na koronawirusa. Lekarze, podobnie jak w Szwecji, podkreślili w oświadczeniu, że pacjent miał poważne problemy zdrowotne. Mężczyzna miał cierpieć na „przewlekłe, złożone i trudne” schorzenia. Z kolei 75-letni mężczyzna zmarł w wyniku niewydolności serca niedługo po powrocie do domu po przyjęciu dawki szczepionki. Według izraelskiego ministerstwa zdrowia cierpiał na choroby serca i raka, a także przeszedł szereg zawałów. Także rodzina zmarłego prosi, żeby nie łączyć jego śmierci z przyjęciem szczepionki na koronawirusa. Mimo tego dyrektor generalny Ministerstwa Zdrowia Chezy Levy ogłosił utworzenie komisji śledczej w celu zbadania tego incydentu. Izraelskie media donoszą także o 46-letnim mężczyźnie, który doznał wstrząsu anafilaktycznego po przyjęciu szczepionki. Jak się okazuje, miał mieć alergię na penicylinę. Po podaniu leków jego stan „ustabilizował się”.

polsatnews.pl, timesofisrael.com

REKLAMA

Komentarze