Opisywała sytuację w Wuhan. Trafi do więzienia

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed wariantem omikron / Fot. Pixabay

Chińska dziennikarka Zhang Zhan relacjonowała w mediach społecznościowych sytuację w Wuhan w związku z zachorowaniami na koronawirusa. Kilka miesięcy temu została zatrzymana, a teraz skazana za “wszczynanie kłótni i wywoływanie kłopotów” na cztery lata więzienia.

Wysyłanie do więzienia na podstawie tego paragrafu jest często wykorzystywane przez komunistyczne władze Chin. W ten sposób starają się uciszyć głosy krytyki ze strony dysydentów i działaczy obywatelskich. Tak też stało się i tym razem.

Zobacz także: Posłanka partii rządzącej interweniuje ws. nowych obostrzeń

37-letnia dziennikarka została zatrzymana w połowie maja. – Zhang Zhan uczestniczyła w rozprawie na wózku inwalidzkim i była w złym stanie zdrowia (…) Nie powiedziała jak dotąd, czy będzie się odwoływać (od wyroku) – powiedział jej adwokat Zhang Keke.

Nie jedyne przypadki więzienia za pisanie o koronawirusie

Zhan od lutego tego roku przebywała w Wuhan, gdzie relacjonowała bieżącą sytuację, m.in. w mediach społecznościowych. Napisała też artykuł krytyczny wobec władz, w którym kwestionowała prawdziwość oficjalnych informacji na temat skali epidemii. Oprócz niej, policja zatrzymała też kilku innych blogerów opisujących walkę z epidemią w Wuhanie. Innym nakazano wstrzymanie działalności.

Na początku grudnia informowaliśmy o wycieku tajnych dokumentów ws. koronawirusa w Chinach. Zdaniem dziennikarza Piotra Relicha Chiny skorzystały na kryzysie wywołanym przez koronawirusa. – Niezależnie od tego, czy ten wirus uciekł z laboratorium czy był sztucznie wyprodukowany(…) natomiast niewątpliwie ten kryzys został wykorzystany – powiedział na antenie Mediów Narodowych. – Po pierwsze do rozprawienia się z opozycją, w ramach której administracji znajdował się Wuhan. Później to zostało przerzucone na bezpośredniego rywala Chin w rozgrywce światowej, czyli Stany Zjednoczone – stwierdził.

rmf24.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY