Posłanka partii rządzącej interweniuje ws. nowych obostrzeń

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Anna Maria Siarkowska

Anna Maria Siarkowska / Fot. Rafał Zambrzycki / flickr.com CC BY 2.0

Należąca do klubu PiS poseł Anna Maria Siarkowska skierowała do premiera interpelację ws. zasad znoszenia i wprowadzania nowych obostrzeń. – Zgodnie z progami etapów zasad bezpieczeństwa powinniśmy łagodzić obostrzenia – zauważa.

7-dniowa średnia zakażeń na dzień 27 grudnia: 7872 Zgodnie z progami etapów zasad bezpieczeństwa powinniśmy łagodzić obostrzenia. Od jutra jednak je zwiększamy. 18 grudnia skierowałam interpelację do Prezesa RM ws. zasad wprowadzania i znoszenia obostrzeń. Czekam na odpowiedź.

— Anna Maria Siarkowska AnnaMariaSiarkowska Sunday, December 27, 2020

Siarkowska w piśmie do premiera Morawieckiego zwraca uwagę, “że ustalenie transparentnych zasad wprowadzania i znoszenia obostrzeń oraz ich konsekwentne przestrzeganie z pewnością wpłyną korzystnie na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli, zaufania do rządu, a także na stabilność sektora gospodarczego”. Posłanka zauważa, że “z analizy danych na dzień 17 grudnia 2020 r. wynika, że średnia siedmiodniowa liczba potwierdzonych zakażeń spadła tego dnia poniżej 10 000 po raz pierwszy od 22 października br.”. – Jednocześnie odnotowano najniższy odsetek testów pozytywnych od 4 listopada br. Ponadto średnia siedmiodniowa liczba zgonów spadła do najniższego poziomu od 18 listopada 2020, a liczba hospitalizacji, pomijając 13 grudnia br., była najniższa od 3 listopada br. – napisała.

Zobacz także: Prof. R. Gwiazdowski wspólnym kandydatem PSL i Konfederacji na RPO

– W tej sytuacji, skoro średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni spadła poniżej 10 000, zgodnie z ogłoszonymi przez rząd 4 listopada 2020 r. progami etapów zasad bezpieczeństwa powinny zostać wprowadzone zasady strefy żółtej – oceniła. – Tymczasem decyzją rządu od 28 grudnia br. do 17 stycznia 2021 r. wprowadzona została narodowa kwarantanna, czyli szereg dodatkowych obostrzeń względem tych, które obowiązywały już przed 17 grudnia 2020 r. – przypomniała.

3 pytania ws. nowych obostrzeń

Posłanka z klubu PiS zadała premierowi 3 pytania ws. nowych obostrzeń:

  1. “Z jakiego powodu ustalone wcześniej zasady wprowadzania nowych obostrzeń i ich znoszenia, zwane progami etapów zasad bezpieczeństwa, nie zostały przez rząd dotrzymane?
  2. Jakie nowe okoliczności wystąpiły w dniach 4 listopada–17 grudnia, że rząd zdecydował o braku realizacji przyjętych wcześniej ustaleń?
  3. Czy progi etapów zasad bezpieczeństwa nadal obowiązują w pierwotnej formie? Jeśli nie, to czy przyjęto inne zasady w tym względzie? Jeśli tak, to jakie?”

Na razie pozostały one bez odpowiedzi.

Parler, Sejm.gov.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY