Środowiska żydowskie zaniepokojone brakiem Chanuki w Sejmie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Już po raz drugi z rzędu w Sejmie RP nie odbyło się coroczne odpalenie świec chanukowych. Ten żydowski zwyczaj był powtarzany w polskim parlamencie przez kilkanaście lat. – Ubolewamy, że ta piękna tradycja w Sejmie została przerwana z nieznanych nam powodów – stwierdził Henryk Zvi Kelner, prezes Towarzystwa Przyjaźni Izrael–Polska.

– Wystąpiliśmy do Sejmu i dostaliśmy odpowiedź, że z powodu pandemii takie uroczystości nie są organizowane, także związane z Bożym Narodzeniem. Przyjmuję to ze zrozumieniem – poinformował rabin Szalom Dow Ber Stambler, dotychczasowy organizator obchodów Chanuki w Sejmie. Podobne wyjaśnienia przedstawiło Centrum Informacyjne Sejmu. Dodano także, że zostało odwołane także tradycyjne spotkanie opłatkowe posłów i senatorów.

Chanuka w Sejmie odwołana po raz drugi

W poprzednim roku sejmowe uroczystości z okazji Chanuki odwołano z powodu ich bliskości ze Świętami Bożego Narodzenia. W związku z tym posłowie i senatorowie rozjechali się już do domów. Nie można więc było zorganizować wydarzenia w pustym Sejmie. Środowiska żydowskie wyrażają swoje zaniepokojenie, że teraz do sytuacji doszło po raz drugi z rzędu.

Zobacz także: Jesteś radnym? Nie możesz zostać żołnierzem. Poseł interweniuje

Mimo tzw. pandemii koronawirusa, odpalenie świec chanukowych zorganizował jednak Prezydent RP Andrzej Duda. – Dziękujemy bardzo za piękny tradycyjny zwyczaj zapalania świeczek Chanuki w Pałacu Prezydenckim – powiedział Henryk Zvi Kelner, prezes Towarzystwa Przyjaźni Izrael–Polska. To jednak nie wystarcza przedstawicielom środowisk żydowskich. – Ubolewamy, że ta piękna tradycja w Sejmie została przerwana z nieznanych nam powodów – dodał Zvi Kelner.

– Kolejne nieodbycie Chanuki to niedobry zbieg okoliczności – ocenił rabin Szalom Dow Ber Stambler. – Jednak jestem przekonany, że po ustaniu pandemii Sejm będzie znów nas gościł. Modlę się o to – powiedział.

rp.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY