REKLAMA

Jesteś radnym? Nie możesz zostać żołnierzem. Poseł interweniuje

REKLAMA

– Jeśli jesteś żołnierzem, to możesz zostać radnym. Natomiast jeśli jesteś radnym, to nie możesz zostać żołnierzem – zwrócił uwagę poseł Kukiz’15 Paweł Szramka. Polityk złożył w tej sprawie interpelację do ministra obrony narodowej. Wszystko w związku z historią pewnego radnego.

– Radny Rafał Kasza chciałby zostać żołnierzem. Żeby to zrobić, musiałby zrzec się mandatu radnego. Wtedy mógłby założyć mundur. Jednak gdyby wcześniej był żołnierzem, to nikt nie robiłby problemu, aby został radnym – poinformował poseł. Całą sytuację określił jako „kuriozalną”. Jak się okazuje, wynika to z przepisu z czasów komunistycznych.

– Art. 98k ust 3 pkt. 7 ustawy z dnia 21 listopada 1967r.o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, że do terytorialnej służby wojskowej może być powołana osoba, która między innymi „nie jest reklamowana od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny lub w przypadku nadania przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego w formie zbiorowej listy imiennej w jednostce przewidzianej do militaryzacji” – zauważył poseł Paweł Szramka w interpelacji skierowanej do ministra Mariusza Błaszczaka. To właśnie dlatego żaden polski radny nie może obecnie zostać żołnierzem. – Osoby reklamowane to chociażby posłowie, senatorowie oraz radni – wyjaśnił polityk.

Zobacz także: Brutalny napad na Śląsku. Rozmawiali „ze wschodnim akcentem”

– O ile idea cytowanego przepisu jest słuszna, gdyż wprowadza dla osób reklamowanych ochronę przed przymusem służby wojskowej (co ma z kolei zapewnić ciągłość funkcjonowania różnego rodzaju organów władzy), o tyle absurdalną wydaje się być sytuacja, kiedy to osoba taka z własnej woli chciałaby zasilić szeregi wojska – podkreślił poseł w interpelacji. W przypadku radnego z Zielonej Góry, Rafała Kaszy chodzi o dołączenie do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Poseł Szramka zadał pytanie ministrowi obrony narodowej. – Czy wprowadzona zostanie odpowiednia modyfikacja przepisów, w wyniku której radni wyrażający wolę odbycia służby wojskowej otrzymają taką możliwość? – napisał w interpelacji. Jego pytanie można potraktować jako sugestię, że taka zmiana powinna zostać wprowadzona.

REKLAMA

Komentarze