Godzina policyjna nie obowiązuje. Premier apeluje o pozostanie w domach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fo.t kierunki.info

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w sylwestra nie będzie obowiązywać godzina policyjna. Rząd apeluje, aby nie obywatele w tym dniu nie przemieszczali się pomiędzy miastami. Poprosił również, by w tym roku nie świętować nowego roku za pomocą fajerwerków.

Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego podczas, której objaśnił wprowadzone ostatnio obostrzenia dotyczące nocy sylwestrowej. W ten dzień miał obowiązywać zakaz przemieszczania się od godziny 19 do 6 rano następnego dnia.

Zobacz także: Eksport polskich produktów mleczarskich do Chin wzrósł o 70%

Jak powiedział Prezes Radu Ministrów godzina policyjna w tym dniu nie będzie obowiązkiem prawnym lecz rządowym zaleceniem – “Wiemy, że wirus działa z opóźnieniem kilkutygodniowym. Wprowadziliśmy pewne obostrzenia, uprzedzając niejako wzrost zakażeń na początku stycznia. Była też mowa o godzinie policyjnej. My godziny policyjnej nie wdrażamy” – podkreślił.

Godzina policyjna nie obowiązuje

Zgodnie z dzisiejszymi wyjaśnieniami do wprowadzenia godziny policyjnej była potrzebna zgoda Prezydenta Andrzeja Dudy na obowiązywanie stanu wyjątkowego. Obecne przepisy o stanie zagrożenia epidemicznego nie pozwalają na zakazanie wolności przemieszczania się.

“Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne. Ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie instrumenty, poza właśnie godziną policyjną” – powiedział Premier.

https://twitter.com/PremierRP/status/1343238725430620165

Obecne rozporządzenie wpisane do Dziennika Ustaw mówi – “Od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w celu: 1) wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej; 2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego”.

Fajerwerki będą zakazane?

Premier Mateusz Morawiecki ponowił również prośbę, aby w tym roku Polacy powstrzymali się od korzystania z materiałów pirotechnicznych. Rząd obawia się również wzrostu zakażeń spowodowanego wzmożonym handlem przedświątecznym.

“Bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się oraz o nieużywanie fajerwerków, by ten sylwester mógł przebiec spokojnie. Wiem, że to nie jest coś, czego oczekiwaliśmy jeszcze kilka tygodni temu, ale w tym roku właśnie tak powinno być” – apelował Morawiecki.

wp

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY