REKLAMA

Watykan dopuszcza stosowanie kontrowersyjnych szczepionek

REKLAMA

Agencja prasowa Vatican News poinformowała, że Watykan dopuszcza możliwość zaszczepienia się kontrowersyjnymi szczepionkami. Na rynku funkcjonują specyfiki, do których produkcji wykorzystano tkanki zamordowanych w wyniku aborcji dzieci. Kościół sprzeciwia się takim praktykom, ale dopuszcza je w wyjątkowych przypadkach.

Kongregacja Nauki Wiary ustaliła stanowisko Kościoła Katolickiego w sprawie szczepionek na koronawirusa, które są oferowane przez różne firmy farmaceutyczne. Duchowni w przesłanym do Konferencji Episkopatu Polski dokumencie piszą o moralnym aspekcie stosowania szczepionek na COVID-19, w przypadku gdy do ich produkcji wykorzystano linie komórek z tkanek pobranych od zamordowanych w trakcie aborcji dzieci.

Zobacz także: „Kaczyński wyrzuci z rządu każdego, kto powie, że się nie zaszczepi”

Watykan dopuszcza ich stosowanie w momencie, gdy na rynku nie ma dostępnych innych szczepionek – „Gdy nie są dostępne szczepionki przeciwko COVID-19, które nie budzą zastrzeżeń etycznych, jest moralnie dopuszczalne stosowanie szczepionek przeciwko COVID-19, które wykorzystały linie komórkowe z abortowanych płodów w procesie badawczym i produkcyjnym” – czytamy.

Watykan usprawiedliwia morderstwo dzieci?

Za usprawiedliwione dopuszcza tylko skrajne przypadki – „Godziwe moralnie jest używanie tego typu szczepionek, ze względu na szczególne warunki czyniące go takim” – Kongregacja podkreśla jednak, że szczepionki nie są obowiązkiem moralnym, a ich stosowanie jest dobrowolne.

Mowa również o tym, iż duchowni nie chcą dopuścić do sytuacji, gdzie biedne kraje i społeczeństwa są odcięte od usług medycznych zwłaszcza w czasie trwania epidemii SARS-COV-2 – „Brak dostępu do szczepionek stałby się kolejnym przejawem dyskryminacji i niesprawiedliwości, które skazują biedne kraje na dalsze życie w zdrowiu, ubóstwie ekonomicznym i społecznym” – podaje Vatican News.

W kwestii dopuszczalności tych szczepionek oraz zasadności ich stosowania, przygotowywane jest stanowisko Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych, które zostanie opublikowane w bliskiej przyszłości.

vaticannews.va/onet

REKLAMA

Komentarze