REKLAMA

Prezydent i premier z nominacjami na Heroda Roku 2020

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki zostali nominowani do tytułu Heroda Roku 2020. Głosowanie w plebiscycie potrwa do 27 grudnia. Aktualnie minimalnie prowadzi szef rządu, który zdobył głosy około 52% osób.

W poprzedniej edycji zwyciężyła prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Wyprzedziła wówczas Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. – Julia Przyłębska jako prezes Trybunału Konstytucyjnego doprowadziła do tego, że TK nie zajął się wnioskiem posłów o zbadanie konstytucyjności przepisów, które pozwalają na zabijanie dzieci w łonach matek z powodu podejrzenia choroby. Blokując wniosek przyczyniła się do tego, że w dalszym ciągu w polskich szpitalach zabijane jest troje dzieci dziennie – podkreślono przed rokiem na stronie Fundacji Pro – Prawo do Życia, organizatora plebiscytu. Być może zeszłoroczna wygrana w jakiś sposób zmobilizowała prezes TK do podjęcia działań w tym roku.

Zobacz także: Konferencja Roberta Bąkiewicza. „Czas opublikować wyrok TK”

W przeszłości tytuł zdobywali m.in. Jarosław Kaczyński czy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Za co przyznano tegoroczne nominacje? Premier Morawiecki otrzymał ją za blokowanie publikacji wyroku TK z 22 października br. Orzeczenie to uznało za niekonstytucyjny wyjątek eugeniczny, pozwalający dotychczas na zabijanie dzieci nienarodzonych podejrzewanych o chorobę. Z kolei nominacja Prezydenta RP jest w związku ze zgłoszonym przez niego po wyroku TK projektem. – Jedyne co Prezydent Andrzej Duda zrobił w sprawie aborcji odkąd jest prezydentem, to projekt ustawy, która umożliwia zabijanie dzieci – ocenia Fundacja Pro – Prawo do Życia.

Na skutek opieszałości Mateusza Morawieckiego, niepełnosprawne dzieci w polskich szpitalach nadal są mordowane. Według danych ze szpitali, po 22 października życie straciło co najmniej 165 z nich – wskazuje Fundacja. Być może to jest powodem tego, że premier jest aktualnie bliżej zdobycia tytułu Heroda Roku niż Prezydent RP. Jednak przez kilka dni jeszcze wiele może się zmienić.

stronazycia.pl

REKLAMA

Komentarze