Ostatni szczyt Unii Europejskiej mimo upływu czasu nie przestaje być obiektem licznych komentarzy politycznych. Niemal natychmiast od ustaleń uznanych przez kierownictwo PiS za sukces odcięła się Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry. Teraz coraz głośniej podobne refleksje wygłasza wiceprezes PiS Antoni Macierewicz.
Zdaniem Macierewicza Polska powinna zawetować unijny budżet. – Weto jest tym narzędziem, którym należało się posłużyć bądź po to, by przedłużyć negocjacje, bądź by wymusić na tych krajach podjęcie później negocjacji na nowo w zamian z wycofanie tego weta, bo przecież to jest działanie możliwe – ocenił. – Niestety, nie podjęto tego wyzwania, a to jest wyzwanie na miarę dziejową, wyzwanie ściśle związane z losem wielu pokoleń, które o niepodległość walczyły – stwierdził. Co więcej, wiceprezes PiS podważył narrację własnej partii. Polityk przedstawił argumenty przeciwko choćby tezie, że gdyby teraz nie osiągnięto porozumienia, rozporządzenie dotyczące tzw. mechanizmu praworządności zostałoby przyjęte np. za pół roku. – Tak nie jest. To rozporządzenie jest ściśle powiązane z budżetem. Gdyby budżet został uchwalony bez niego, to ono mogłoby zostać uchwalone, ale do następnego budżetu, który będzie za 7 lat – podkreślił.
Macierewicz dystansuje się od narracji PiS
– Jeżeli zaakceptujemy i przyjmiemy tak zwane rozporządzenie, które będzie w istocie przedmiotem głosowania w Sejmie Rzeczypospolitej, to tym samym damy Komisji Europejskiej i większości polityków Unii Europejskiej i niemieckich, pełną swobodę kształtowania życia politycznego, gospodarczego, także ideowego, także duchowego w jakimś wymiarze w Rzeczypospolitej – powiedział polityk. Głosowanie przeciwne niż PiS zapowiedziała już Solidarna Polska. Jednak, podobnie jak w przypadku tzw. “Piątki dla Zwierząt”, prawdopodobnie PiS będzie mógł liczyć na wsparcie co najmniej części opozycji.
Zobacz także: Kaczyński chce nowych traktatów UE. „Idea konfederacji europejskiej”
Macierewicz skrytykował też pomysł armii europejskiej. Jak stwierdził, pomysł ten forsuje prezydent Francji Emannuel Macron, ale jest także wspierany przez niektórych w Polsce. W tym wypadku jednak nie wymienił nikogo z nazwiska. Pomysł armii europejskiej publicznie popierał w przeszłości m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.