REKLAMA

Spotkanie RZZK zakończyło się zawieszeniem lotów do Wielkiej Brytanii

REKLAMA

Rzecznik rządu podczas konferencji prasowej poinformował, że zakończyło się spotkanie rządowego sztabu kryzysowego. Ustalono na nim zawieszenie lotów z Wielką Brytanią oraz udostępnienie pasażerom przybywającym do Polski szybkie antygenowe testy na koronawirusa.

Wczoraj jeszcze tuż przed północą rząd zapowiedział, że od wtorku wejdzie w życie zawieszenie lotów z Wielką Brytanią. Odpowiednie rozporządzenie zostanie wkrótce wydane. Podczas zebrania RZZK ministrowie zadecydowali o dalszych krokach działania spowodowanych nową odmianą koronawirusa. Wcześniej o zawieszeniu lotów z Wielką Brytanią zdecydowały m.in. Włochy, Holandia, Austria czy Belgia.

Zobacz także: Rzecznik rządu: „Jutro pilne posiedzenie zespołu kryzysowego”

Spotkanie RZZK i jego następstwa

Zebranie Rządowego Zespołu Zarządania Kryzysowego zakończyło się tuż po godzinie 12., a jego skutki wyjaśnił szerzej rzecznik rządu Piotr Muller podczas konferencji prasowej – „Minister Niedzielski wydał dyspozycję, że każda osoba, która wróciła ostatnio z Wielkiej Brytanii miała możliwość przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa” – powiedział.

„Chciałbym podkreślić, że w większości POZ są dostępne szybkie testy antygenowe dla wszystkich tych, którzy mają jakiekolwiek objawy koronawirusa lub są zaniepokojeni tym, że mogą być nosicielami. To kilkaset tysięcy testów rozdysponowanych do POZ” – dodał Piotr Muller.

GIS oferuje darmowe testy

Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat, informujący podróżnych z Wielkiej Brytanii o możliwości wykonania darmowego testu na obecność SARS-COV-2. Urząd podał również numer telefonu, pod którym można uzyskać dalsze informacje.

„Prosimy o kontakt z infolinią inspekcji sanitarnej pod numerem telefonu +48 22 25 00 115. Konsultanci pokierują zainteresowane osoby do właściwej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, która wystawi zlecenie testu w punktach drive – thru” – czytamy.

Wcześniej takie zalecenie wydał Minister Zdrowia Adam Niedzielski – „Przed chwilą wydałem dyspozycje GIS, aby od jutra wykonywać testy każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wlk Brytanii. Proszę kontaktować się z lokalnym sanepidem” – napisał na Twitterze.

interia

REKLAMA

Komentarze